Śmieciowy kod kreskowy

Artykuł

To, co wyrzucamy, jest nieprzebraną kopalnią informacji o każdym z nas. Tymczasem coraz więcej gmin oczekuje, że będziemy naklejać na przeznaczone do segregacji worki z odpadami kody kreskowe. Uważasz, że „twoje śmieci, to twoja sprawa”? Weź prywatność we własne ręce i poskarż się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Może on nakazać gminie zaprzestanie przetwarzania informacji o tobie, jeśli jest to czynione w sposób niezgodny z prawem.

Od stycznia mieszkańcy wielu miast, m.in Poznania i Stalowej Woli, zobowiązani są do naklejania na worki ze śmieciami kodów kreskowych, niekiedy z podanym obok swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Ten pomysł bywa różnie uzasadniany: „rewolucją śmieciową”, koniecznością kontroli segregacji odpadów czy rozpatrywania skarg mieszkańców. „Jeżeli byłaby jakaś reklamacja, że np. od wszystkich worki odebrano, a ode mnie nie powiedział Witold Tułak, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Stalowej Woli – to wchodzę w bazę danych, w której mam całą ulicę z pozycjonowaniem, gdzie było odebrane, i wiem, czy ten człowiek mówi prawdę, czy nie”. Rzecz w tym, że naszym zdaniem takie działanie jest niezgodne z prawem.

Ustawa „śmieciowa” nie przewiduje konieczności podpisywania worków z odpadami. A jak stwierdził były już Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski: „Gminy nie mogą z własnej inicjatywy zobowiązywać mieszkańców do podawania danych osobowych. Do tego zobowiązać nas może tylko ustawa”. Zmuszając do tego mieszkańców, samorządy postępują więc niezgodnie z Konstytucją i ustawą o ochronie danych osobowych. By zmusić je do zmiany tej praktyki, warto złożyć skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Nie jest to trudne – wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na stronie GIODO.

Na marginesie, jak informuje portal tvn24.pl, naklejki z kodami kreskowymi i adresami mieszkańców stały się jedną z przyczyn śmieciowego paraliżu, który dotknął na przełomie roku Poznań. W związku z tym władze miasta postanowiły, że do końca stycznia śmieci będą mogły być wywożone również w nieoznakowanych workach.

Wojciech Klicki

Komentarze

Zajęło mi to trochę, ale dziś zgłosiłem skargę do GIODO na GOAP (Poznań) w sprawie kodów kreskowych.
Potrzeba było przelew 10 zł opłaty skarbowej i dużo cierpliwości z epuapem.

Super, ja tam wole podpisac adresem worek. Nagminnie podrzucaja mi smiecie z workach bez kodu z sklepów... jak mam to udowodnić?

Potrzeba było przelew 10 zł opłaty skarbowej i dużo cierpliwości z epuapem.To tak jakby zgłaszać złodziej na policji za opłatę. PROMBANY TEN KRAJ

Dodaj komentarz