Światowej klasy specjaliści z zakresu kryptografii i…

Artykuł
27.01.2014
1 min. czytania
Tekst

Światowej klasy specjaliści z zakresu kryptografii i bezpieczeństwa informacji – w tym Bruce Schneier – w otwartym liście do rządu Stanów Zjednoczonych wzywają do zaprzestania masowej inwigilacji społeczeństwa i celowego osłabiania standardów bezpieczeństwa w Internecie.

W ich liście czytamy: „Masowe zbieranie, przechowywanie i przetwarzanie bezprecedensowej liczby informacji o użytkownikach Internetu hamuje wolność słowa i zachęca do różnych nadużyć, poczynając od nadmiernego rozrostu programów zbierających dane po kradzież tożsamości. To nie są hipotetyczne problemy; w przeszłości mieliśmy z nimi wielokrotnie do czynienia. Tworzenie luk w zabezpieczeniach, sabotowanie standardów bezpieczeństwa oraz podpinanie się pod komercyjne połączenia centrów danych dają podmiotom o złych zamiarach, zarówno krajowym, jak i zagranicznym, możliwość wykorzystania tych słabych punktów”.

Autorzy listu podkreślają, że służby specjalne i organy ścigania powinny dysponować narzędziami niezbędnymi do zwalczania terroryzmu, ale przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa przesyłania danych w Internecie. Apel kryptografów i specjalistów z zakresu bezpieczeństwa informacji to już kolejne tego typu wezwanie skierowane do rządu Stanów Zjednoczonych. Czekamy na reakcję.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.