Ustawa zwana inwigilacyjną – aktualizacja

Artykuł
14.01.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie o policji. Wczoraj posłowie pracujący w specjalnej podkomisji wysłuchali odczytanego przez przedstawiciela Fundacji Panoptykon apelu 10 organizacji pozarządowych o dokonanie zmian w projekcie. Naszym zdaniem narusza on bowiem konstytucyjne prawo do prywatności. Ustawie zarzucamy przede wszystkim brak realnej i silnej kontroli nad sięganiem po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe. Drugim problemem jest znaczne ułatwienie służbom sięgania po informacje o naszej aktywności w sieci (dane internetowe).

Podczas wczorajszych prac doprecyzowano, że dane internetowe nie obejmują treści korespondencji (np. maili). To mały krok w dobrym kierunku, jednak nie zmienia on naszej ogólnej oceny projektu. Dzisiaj sprawozdanie z prac podkomisji przyjmie komisja, a popołudniu ustawa trafi do prac na posiedzeniu plenarnym.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.