W książce Glenna Greenwalda Snowden. Nigdzie się…

Artykuł
12.06.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

W książce Glenna Greenwalda „Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz” opublikowana została informacja o współpracy jednej z polskich agencji rządowych z amerykańskimi służbami specjalnymi w ramach programu „BUFFALOGREEN”. Z doniesień Edwarda Snowdena wynika, że Polska przekazywała amerykańskim służbom zarówno tzw. metadane telekomunikacyjne (dane o tym kto, z kim i kiedy się komunikował), jak i treść przechwytywanych komunikatów.

Postanowiliśmy pójść tym tropem i zapytać polskie służby specjalne – Agencję Wywiadu, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz wywiad i kontrwywiad wojskowy, czy przekazują Amerykanom dane w ramach tego programu oraz czy otrzymują od NSA jakiekolwiek środki finansowe. Dostaliśmy już większość odpowiedzi: CBA poinformowało, że nie współpracuje z NSA, a ABW odmówiła udostępnienia informacji publicznej ze względu na ochronę informacji niejawnych. Natomiast SKW jak zwykle stwierdziła, że nasz wniosek nie dotyczy informacji publicznej, a ustawa na podstawie, które wystąpiliśmy z wnioskiem, jest sprzeczna z konstytucją. Wniosek? Dalej nie wiemy, czy polskie służby współpracują z NSA. Mimo to nie poddajemy się i dalej będziemy drążyć temat.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.