Ważne zwycięstwo Privacy International i innych organizacji…

Artykuł
06.02.2015
1 min. czytania
Tekst
Image

Ważne zwycięstwo Privacy International i innych organizacji walczących z tajną i masową inwigilacją w Wielkiej Brytanii: sąd odpowiedzialny za nadzór nad służbami specjalnymi (Investigatory Powers Tribunal) przyznał, że współpraca brytyjskiego wywiadu elektronicznego (GCHQ) z amerykańskim wywiadem (NSA) przed grudniem 2014 roku była nielegalna. Organizacje pozarządowe skarżyły współpracę służb, polegającą na wymianie ogromnych ilości danych pochodzących z przechwyconej komunikacji elektronicznej. Fakt istnienia takiej współpracy między GCHQ ujawnił Edward Snowden.

Tymczasem w Polsce od dwóch lat, w ramach akcji „100 pytań o inwigilację”, walczymy na drodze sądowej o pierwszy krok: udostępnienie informacji o tym, czy współpraca polskich służb z Amerykanami miała w ogóle miejsce i na czym polegała. Parę tygodni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację ABW, która odmówiła nam jakiejkolwiek odpowiedzi na to pytanie. W sytuacji, w której sądy pozwalają służbom milczeć, obywatele nie mają żadnej szansy na weryfikację, czy ich prawa są lub były łamane. Brytyjska sprawa pokazuje, że tak nie musi być. Kiedy w Polsce doczekamy się sądu, który będzie miał odwagę zajrzeć pod klauzulę „tajne ze względu na bezpieczeństwo publiczne”?

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.