Wniosek do TK: posłowie kwestionują przepisy dotyczące kontroli operacyjnej i retencji danych

Artykuł

Posłowie Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli dzisiaj wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności z konstytucją przepisów dotyczących stosowania kontroli operacyjnej oraz retencji danych telekomunikacyjnych. W swoim wniosku posłowie wskazują, że nieprecyzyjność przepisów dotyczących kontroli operacyjnej sprawia, że nie jest jasne, jakich konkretnie środków mogą używać służby, ani jakie informacje można pozyskiwać za ich pomocą. Natomiast w przypadku retencji danych (o której pisaliśmy już wielokrotnie) pojawia się problem rutynowego zbierania informacji o wszystkich obywatelach oraz otwartego i niekontrolowanego dostępu do tych danych przez służby.

W zeszłym tygodniu w sprawie retencji wystąpiła do premiera Donalda Tuska Rzecznik Praw Obywatelskich – Irena Lipowicz. Posłowie SLD zdecydowali się na dalej idący krok i postanowili bezpośrednio przed TK zakwestionować kontrowersyjne przepisy.

- Prawo nie może być wygodne dla władzy i musi być tak skonstruowane, byśmy mogli spokojnie żyć i uważać, że żyjemy w demokratycznym państwie – podkreślał Janusz Krasoń – przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Wygląda na to, że w Dzień Ochrony Danych Osobowych posłowie postanowili zrobić wszystkim Polakom miły prezent...

Więcej na ten temat:
SLD złożył wniosek ws. inwigilacji dziennikarzy

Nasze podsumowanie kluczowych argumentów można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz