Zawalcz o swoją prywatność w sieci!

Artykuł
23.10.2017
4 min. czytania
Tekst
Image
megafon

Dalsze losy rozporządzenia ePrivacy są zagrożone! Pilnie potrzebujemy Waszej pomocy.

[AKTUALIZACJA 24.10]

Zgodnie z naszymi obawami, grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosiła dziś wniosek o głosowanie nad mandatem LIBE do uczestnictwa w negocjacjach trójstronnych w sprawie „kontrowersyjnego projektu rozporządzenia”, argumentując, że raport LIBE „nieprawidłowo wyważa interesy użytkowników i biznesu”. Głosowanie nad mandatem odbędzie się już we czwartek! Prosimy Was o pilny kontakt z europosłami z grup: ECR, S&D (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów), EPP (Europejska Partia Ludowa) i ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Kontakty do wszystkich europosłów znajdziecie na stronie Parlamentu Europejskiego.


W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że komisja Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) przyjęła opinię w sprawie rozporządzenia ePrivacy, w której zaproponowała bardzo ważne poprawki do oryginalnego projektu wzmacniające nasze prawa w sieci.

Jak alarmowaliśmy, wypracowany w komisji kompromis nie ma jednak poparcia politycznego wszystkich grup parlamentarnych. Istnieje wysokie ryzyko, że niektóre grupy – korzystając z dostępnych procedur – będą chciały odebrać komisji LIBE możliwość reprezentowania Parlamentu w trójstronnych negocjacjach zmierzających do ustalenia ostatecznego tekstu rozporządzenia i tym samym wypracowane kompromisy pójdą na marne. (Na końcu wpisu grafika przedstawiająca kalendarium najbliższych wydarzeń).

O co chodzi?

Mandat komisji LIBE do reprezentowania europarlamentu w tzw. trilogu zostanie ogłoszony dzisiaj podczas sesji plenarnej. Zgodnie z obowiązującymi w Unii procedurami grupa europosłów może zawnioskować o przeprowadzenie głosowania nad tym mandatem. Co to oznacza dla ePrivacy? Raport LIBE nie ma poparcia dwóch ważnych grup parlamentarnych: Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), które mogą wykorzystać istniejące procedury do odebrania LIBE możliwości reprezentacji parlamentu w negocjacjach. W takiej sytuacji rozporządzenie trafi do agendy najbliższej sesji plenarnej, co może doprowadzić do wprowadzenia w projekcie poprawek zagrażających prywatności w Internecie. Z docierających do nas wieści wynika, że grupa ECR zgłosi wniosek o takie głosowanie. Ma na to czas do wtorku wieczorem. Pilnie potrzebujemy więc Waszej pomocy – skontaktujcie się z polskimi europosłami należącymi do ECR i zaapelujcie o utrzymanie mandatu przez LIBE!

Lista polskich europosłów z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Dwie drogi

W zależności od tego, co wydarzy się we wtorek, możliwe są dwie ścieżki:

  1. Jeśli ECR lub inna grupa parlamentarna złoży wniosek o głosowanie nad mandatem LIBE do reprezentacji Parlamentu w negocjacjach, głosowanie odbędzie się już w najbliższy czwartek! Konieczny będzie Wasz pilny kontakt z europosłami z grup ECR, S&D i ALDE i apel o głosowanie za utrzymaniem mandatu LIBE. Jeśli LIBE mimo wszystko utraci mandat do negocjacji, dyskusja nad rozporządzeniem ePrivacy odbędzie się na najbliższej sesji plenarnej, czyli 13–16 listopada. Będziemy Was informować o dalszych krokach.
  2. Brak wniosku o głosowanie nad mandatem sprawi, że rozporządzenie trafi na negocjacje trójstronne, w których Parlament będzie reprezentowany przez członków komisji LIBE. W tej sytuacji śledźcie naszą stronę – będziemy Was informować o rozwoju wydarzeń.

Jak na razie najważniejszy jest pilny kontakt z europosłami z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Dajcie im znać, że zależy Wam na tym, żeby LIBE utrzymało swój mandat do negocjacji!

Śledźcie naszą stronę i media społecznościowe, gdzie będziemy informować o dalszych działaniach.

Przykładowa treść maila do europosłów ws. ePrivacy

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.