Zawieszone na kołku prawa człowieka i godność…

Artykuł
11.09.2013
1 min. czytania
Tekst

Zawieszone na kołku prawa człowieka i godność jednostki, zabijanie bez sądu podejrzanych o terroryzm; tortury zalegalizowane jako "specjalne metody przesłuchań; permanentna prewencyjna inwigilacja prowadzona w imię zasady "wszyscy jesteśmy podejrzani". To nie scenariusz filmu na bazie orwellowskiej wizji inwigilacji, ale bilans 12 lat wojny z terroryzmem, która została ogłoszona po zamachu na World Trade Center 11 września 2001 r. Dziś świat obchodzi 12. rocznicę tamtego wydarzenia.

Ile jeszcze nieprzekraczalnych granic musi zostać przekroczonych, ile fundamentalnych zasad naruszonych, żeby świat zrozumiał, że cena, jaką każdy z nas płaci za iluzję bezpieczeństwa, jest zbyt wysoka? W tym dniu warto pamiętać o tych, którzy zginęli w zamachach, ale nie zapominajmy też o tym, że rezygnacja z wolności i praw wcale nie zapewni większego bezpieczeństwa. Tak podpowiada historia.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.