„Używam telefonu, na którym był Pegasus”. Rozmowa z inwigilowaną prokuratorką Ewą Wrzosek

Podcast
07.04.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Prokuratorka inwigilowana Pegasusem

W Panoptykonie jesteśmy przyzwyczajeni do sytuacji, w której funkcjonariusze państwowi twierdzą, że inwigilacja w Polsce jest pod kontrolą albo nie jest nadużywana. A co w sytuacji, kiedy to funkcjonariuszka staje się ofiarą inwigilacji?

W listopadzie ubiegłego roku media i organizacje pozarządowe, w tym Panoptykon, informowały o największym skandalu inwigilacyjnym dekady – aferze z użyciem oprogramowania Pegasus. Pierwszą ujawnioną osobą dotkniętą tą inwigilacją była prokuratorka Ewa Wrzosek. Do dziś nie wiadomo, dlaczego do tego doszło i czy chodziło o jej aktywność w stowarzyszeniu niezależnych prokuratorów lub wszczęcie postępowania w sprawie tzw. wyborów kopertowych.

W dzisiejszym odcinku podcastu Wojciech Klicki rozmawia z Ewą Wrzosek – prokuratorką z 26-letnim doświadczeniem, członkinią stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia walczącego z upolitycznieniem prokuratury, o tym, jak żyje się ze świadomością o byciu inwigilowanym i czy ktoś poniesie za to odpowiedzialność.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:42 Skąd wiemy, że Ewa Wrzosek była inwigilowana?
07:26 „Nie mam nic do ukrycia, ale mam dużo do ochrony”
12:11 Obowiązek informowania o byciu inwigilowanym
23:02 Nadmierna ingerencja w prywatność
31:10 Czy inwigilujący poniosą konsekwencje?
35:38 Czy coś się zmieni?

Do posłuchania i poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.