Black Friday. Wyprzedaże bez śledzenia

Artykuł
23.11.2018
3 min. czytania
Tekst
Image

Czarny Piątek ma już w Polsce status nowej świeckiej tradycji i to mimo skandali wokół obniżek, które po kilku dniach okazywały się podwyżkami. Bez względu na to, czy zamierzasz skorzystać z wyprzedaży już w „czarnym tydgodniu”, czy odkładasz zakupy na ostatni dzwonek przed świętami – ten tekst jest dla Ciebie.

Po pierwsze – sprawdź, co kupujesz

W Internecie znajdziesz pełno historii jak modne, elektroniczne smart gadżety potrafią niemile zaskoczyć swoich posiadaczy. Skąd zdobyć pewność, że zegarek czy głośnik, który masz na liście marzeń, są bezpieczne? Z pomocą przychodzi interaktywny raport Fundacji Mozilla, który w bardzo przystępny sposób podsumowuje, które urządzenia zasłużyły sobie na ograniczone zaufanie. Wśród opisanych znajdziemy m.in.. konsole do gier, słuchawki, ekspresy do kawy i zabawki.

Jeżeli na Twojej liście zakupów znajdują się gadżety dla dzieci, polecamy dodatkową lekturę o podsłuchujących smart zabawkach i zegarkach łatwych do zhackowania przez cyberprzestępców.

Po drugie – nie daj się naciągnąć na dane

Robiąc zakupy przez Internet, nie unikniesz podawania swoich danych: but czy książkę zamawiasz przecież pod konkretny adres, wpisujesz adres e-mail, aby dostać potwierdzenie, a płatność przelewem ujawnia Twój numer konta. Ale jeżeli robisz zakupy w pośpiechu, możesz pozwolić e-sklepowi na znacznie więcej niż chcesz. I nie tylko e-sklepowi, sklepom stacjonarnym też zależy na tym, żeby dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej. Na co uważać dowiesz się z tekstu „RODO w sklepie”.

Po trzecie – rozważ alternatywę

Jak widzisz wyprzedaże bywają nie tylko pułapką dla Twojego portfela, ale również dla prywatności. Na szczęście nie wszędzie. My też postanowiliśmy „przewietrzyć magazyny”. Oto warunki promocji: wpłać minimum 10 zł (tyle kosztuje nas wysyłka), a następnie wyślij nam maila na adres: fundacja@panoptykon.org zatytułowanego „koszulka” lub „karty” (najlepiej z adresu, który podasz przy wpłacie – ułatwisz nam w ten sposób powiązanie wpłaty z Tobą).

Kolekcjonerska koszulka

To nie ciuch z sieciówki, w którym chodzi pół miasta, ale biały kruk wśród koszulek, w dodatku z nadrukiem, którego nie powstydzi się największy fan prywatności w sieci.

Koszulki_Panoptykonu

Koszulki_Panoptykonu2

Kultowa gra karciana

Aspirujesz do tytułu ultra-świadomego użytkownika nowych technologii? „Trzęsienie danych” jest dla Ciebie. Sprawdź, czy wiesz, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci (i przetestuj wiedzę swoich znajomych). Polecamy na prezent dla osób w wieku 15+.

trzesienie_danych

Pospiesz się, oferta ważna do wyczerpania zapasów!

Karty i koszulki to nie Twoja bajka? Nic nie szkodzi. Nadal możesz w najbliższych dniach odchudzić nieco swój portfel bez wyrzutów sumienia – przekazując nam darowiznę. Powody mogą być różne:

  • nadchodzi Giving Tuesday, czyli kolejne importowane „święto”,
  • chcesz skorzystać z zachęty podatkowej do wspierania organizacji: darowizny przekazane do końca roku możesz odpisać od podstawy opodatkowania,
  • zastanawiasz się, jak z pożytkiem wydać świąteczny bonus.

Albo po prostu dlatego, że podoba Ci się, jak walczymy o wolność i prywatność w sieci.

Możesz przekazać darowiznę za pomocą szybkiego e-przelewu lub bezpośrednio na konto: 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 PKO BP (w tytule przelewu wpisz „Darowizna na cele statutowe”, a jeśli chcesz być z nami w bieżącym kontakcie – również swój adres e-mail).

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.