RPO zgłasza wątpliwości dotyczące programu 500+

Artykuł
20.05.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z wystąpieniem dotyczącym przepisów tworzących tzw. Program Rodzina 500+. Zdaniem Rzecznika, ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci rodzi poważne wątpliwości dotyczące ochrony danych osobowych. Zastrzeżenia budzą m.in.: utworzenie centralnego rejestru danych osobowych bez uzasadnienia i przy jednoznacznym braku odpowiednich gwarancji ochrony prywatności (jak np. określenia czasu przechowywania informacji), nieadekwatny zakres gromadzonych danych oraz problematyka wywiadów środowiskowych. Adam Bodnar skrytykował również tryb pracy nad nową ustawą, w ramach którego nie uwzględniono aktywnego udziału Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Problemy te zostały podniesione na etapie prac legislacyjnych przez Fundację Panoptykon. W marcu br. zwróciliśmy się również z prośbą do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności niektórych rozwiązań przyjętych w nowej ustawie.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.