Ustawa zwana inwigilacyjną – aktualizacja

W skrócie

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie o policji. Wczoraj posłowie pracujący w specjalnej podkomisji wysłuchali odczytanego przez przedstawiciela Fundacji Panoptykon apelu 10 organizacji pozarządowych o dokonanie zmian w projekcie. Naszym zdaniem narusza on bowiem konstytucyjne prawo do prywatności. Ustawie zarzucamy przede wszystkim brak realnej i silnej kontroli nad sięganiem po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe. Drugim problemem jest znaczne ułatwienie służbom sięgania po informacje o naszej aktywności w sieci (dane internetowe).

Podczas wczorajszych prac doprecyzowano, że dane internetowe nie obejmują treści korespondencji (np. maili). To mały krok w dobrym kierunku, jednak nie zmienia on naszej ogólnej oceny projektu. Dzisiaj sprawozdanie z prac podkomisji przyjmie komisja, a popołudniu ustawa trafi do prac na posiedzeniu plenarnym.

Komentarze

O ile będą mogli zapisać adresy, na które ktoś wchodzi to i tak będą mogli - w wielu wypadkach - podejrzeć treści.

Prawdopodobnie z biegiem czasu zacznie się masowe zakładanie VPN. Przynajmniej wśród osób zorientowanych w sytuacji. Reszta "nie ma nic do ukrycia".

Dodaj komentarz