GIODO o rejestracji kart pre-paid

Artykuł
17.08.2016
5 min. czytania
Tekst
Image

Imię, nazwisko oraz PESEL lub nazwa, seria i numer dokumentu tożsamości – podanie tylko takich danych może być wymagane przy rejestracji karty pre-paid. Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych opublikowało komunikat, w którym uczula konsumentów, że przy rejestracji kart przedsiębiorcy nie mogą kserować ani skanować dokumentów. Przedsiębiorca może poprosić jedynie o wgląd do dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, a w przypadku cudzoziemca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo Szwajcarii – paszportu lub karty pobytu).

Obowiązek rejestracji kart pre-paid został wprowadzony w tzw. ustawie antyterrorystycznej. Zgodnie z nią karty pre-paid, które nie zostaną zarejestrowane, będą działać tylko do 1 lutego 2017 r. Panoptykon od początku krytykował pomysł rejestracji kart przedpłaconych, poddając w wątpliwość jego skuteczność w walce z terroryzmem i ryzyko ingerencji w prawa użytkowników.

Więcej na temat zmian, które wprowadziła tzw. ustawa antyterrorystyczna

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.