Kontrola rozszerzona

W skrócie
element dekoracyjny

W piątek 24 lutego Sejm przyjął ustawę o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Zakłada on m.in. wyposażenie organów ścigania w narzędzia pozwalające na przejmowanie majątków pochodzących z przestępstwa. Niestety to nie koniec zmian. Nowe przepisy rozszerzają katalog przypadków, w których może być stosowana kontrola operacyjna, o sprawy zmierzające do „ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem”. Do tego zmienić się mają również zasady dostępu do części danych bankowych, ubezpieczeniowych i podobnych. Po wejściu ustawy w życie Policja i inne służby nie będą potrzebowały zgody sądu, by dowiedzieć się, czy dana osoba jest stroną umowy z bankiem, uczestnikiem funduszu inwestycyjnego, czy też jest objęta ubezpieczeniem społecznym. Wystarczy do tego wniosek np. komendanta wojewódzkiego policji lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza. Pozostaje niewielka nadzieja, że Senat lub Prezydent powstrzymają niekorzystne dla prywatności przepisy.

Stanowisko Fundacji Panoptykon w sprawie projektu zmian w Kodeksie karnym i innych ustawach (tzw. konfiskata rozszerzona)

Komentarze

Po prostu apokalipsa. Obecny "rząd" ma w głębokim poważaniu nasze prawa oraz prawo obowiązujące w Polsce, łącznie z Konstytucją RP.

To prawda, ale nawet jak PiS przestanie rządzić za kilka lat, to ani PO, ani żadne inne duże ugrupowanie nie cofnie uprawnień służbom, gdy te się już do nich przyzwyczaiły! Musiałaby objąć władzę partia z założenie antysystemowa - na dzisiaj to albo neokomuniści z partii Razem, albo konserwatywni liberałowie od Korwina czy Brauna. Jakie mają szanse na zwycięstwo? :-)

Tak. Nie cofnie i dlatego część ludzi mówi, że PO i PiS to praktycznie ta sama ekipa. Tylko PiS szybciej szkodzi od PO. Tak na prawdę ponieważ pozostałe partie nie mają szans w wyborach, to pozostaje wybieranie między mniejszym i większym złem.

"to pozostaje wybieranie między mniejszym i większym złem." co za bzdury piszesz, głosuj na tych co są poza tych ugrupowań a nie piszesz takie dyrdymały!!!!

"PiS szybciej szkodzi od PO"
prawda, ale treśc jest ta sama, jedni i drudzy są na pasku służb, które dostają w ustawach to, co chcą. Dopoki to sie nie zmieni, nie ma szans na normalność

Oczywiście że można głosować na jaką tylko partię chcemy. Tylko jeśli partia którą chcemy nie jest PiSem ani PO szanse na to że wygra są bardzo małe.

Mamy dwie możliwości:
- głosować na jedną z dwóch partii które prawie na pewno wygrają i wybrać troche mniejsze zło spośród tych dwóch partii
- głosować na dużo mniejsze zło, które prawdopodobnie nie wygra wyborów

Wybierając pierwszą możliwość mało ryzykujemy i mało zyskujemy. Druga możliwość za to daje nam szansę na prawdziwe zmiany. Sansa ta jest mała, ale będzie rosła jak tylko więcej ludzi zacznie tak robić i o tym mówić.

Dodaj komentarz