Krajobraz po ACTA: podsumowujemy i dziękujemy!

Artykuł
10.07.2012
2 min. czytania
Tekst

Emocje po środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim już opadły. W świecie “po ACTA” rodzi się coraz więcej pytań o kształt współczesnego systemu prawa autorskiego. Zanim jednak debata na ten temat rozpocznie się na dobre, czujemy potrzebę podsumowania i bardzo serdecznego podziękowania wszystkim zaangażowanym w kampanię przeciw ACTA!

Rezultat głosowania w Strasburgu nie pozostawia wątpliwości. Przy wynikach:

  • 478 przeciw,
  • 39 za
  • i 165 wstrzymujących się,

Parlament Europejski postanowił raz na zawsze zakończyć sprawę ACTA. Wiemy już na pewno, że wszyscy polscy eurodeputowani obecni na głosowaniu opowiedzieli się przeciwko porozumieniu. Ogromna w tym zasługa społeczeństwa, które przez kilka miesięcy pomagało w doprowadzeniu do takiego wyniku. Wielu posłów zostało przekonanych do głosowania przeciwko ACTA właśnie dzięki głosom wyborców.

W końcu, po pół roku intensywnej kampanii, możemy otwarcie powiedzieć: wygraliśmy! Internetowe akcje, zimowe demonstracje na ulicach, uporczywe kontakty z europosłami, liczne petycje i apele - bez wątpienia to wszystko przyczyniło się do tak oczekiwanego przez nas finału. A wszyscy pamiętamy, że nie było łatwo. Przebicie się do debaty publicznej z obywatelskim punktem spojrzenia na ryzyka, jakie generowała ACTA i przekonanie decydentów politycznych do tej optyki było żmudnym i wymagającym procesem.

Otrzymywaliśmy mnóstwo sygnałów świadczących o Waszym wsparciu i zaangażowaniu. Dlatego z tego miejsca chcielibyśmy wszystkim gorąco podziękować! Bez nieocenionej pomocy internautów ta akcja nie miałaby żadnej siły rażenia. Zdajemy sobie sprawę, że chwilami mogliście mieć już dosyć naszych ciągłych apeli z prośbą o działanie. Mimo to chętnie je podejmowaliście, dzieląc się z nami odpowiedziami otrzymanymi od polityków. Nareszcie możemy być pewni, że ten wysiłek się opłacał. Zatem jeszcze raz, ogromnie DZIĘKUJEMY!

Jednocześnie przypominamy, że koniec ACTA nie oznacza końca inicjatyw legislacyjnych ograniczających prawa i wolności obywateli, i w sferze internetu, i poza nim. Także próby wzmocnienia egzekucji prawa własności intelektualnej, które były istotą ACTA, będą powracać: już na jesieni ruszają prace nad dyrektywą UE dotyczącą tej właśnie problematyki. Bardzo liczymy na Waszą pomoc, bo już teraz wiemy, że możemy jej potrzebować.

Dokładne informacje o tym, kto jak głosował w sprawie ACTA można znaleźć na stronie Vote Watch.

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.