Kamery celują w pisuary. Panoptykon interweniuje

Artykuł
Zdjęcie z raportu

Niedawno pisaliśmy o pesymistycznych konkluzjach płynących z raportu NIK o monitoringu wizyjnym w szkołach. Pokazał on, że kamery nie spełniają swojego zadania jako narzędzia zapewnienia bezpieczeństwa uczniów, ale także ujawnił szereg nieprawidłowości. Najbardziej emocjonujący okazał się przykład szkoły w Puławach, gdzie monitoring zainstalowano… w męskiej toalecie, tuż nad pisuarami. Nie mogliśmy przejść wobec tego przypadku obojętnie.

Ze względu na tak kontrowersyjne i inwazyjne zastosowanie kamer poszliśmy za głosem naszych sympatyków, którzy sugerowali nam podjęcie interwencji. Fundacja Panoptykon wystąpiła do dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Puławach, zwracając uwagę na problemy związane z monitoringiem i apelując o rezygnację z kamer podglądających uczniów w trakcie korzystania z sanitariatów.

W naszym piśmie przypomnieliśmy, jakim celom powinna służyć decyzja o instalacji monitoringu oraz jakim wymogom powinien on odpowiadać. Oręża dostarczył nam ostatnio GIODO, który w swoich wytycznych dla szkół stanowczo wykluczył możliwość umieszczania kamer w miejscach takich jak toalety, przebieralnie czy szatnie. Zwróciliśmy także uwagę, że sam monitoring nie jest sposobem na zapewnienie uczniom bezpiecznych i przyjaznych warunków do rozwoju.

Mamy nadzieję, że dyrekcja szkoły w Puławach podzieli naszą argumentację i zrezygnuje chociaż z kamer podglądających uczniów w najintymniejszych sytuacjach. Wierzymy, że będzie to drobna cegiełka na drodze do zmiany rzeczywistości skolonizowanej przez monitoring wizyjny. Liczymy też, że nie tylko Panoptykon będzie się uważnie przyglądał reakcji dyrekcji na naszą interwencję. Poinformowaliśmy bowiem o niej nie tylko NIK, ale również Rzecznika Praw Obywatelskich, GIODO oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Weronika Adamska

Więcej na ten temat:

Król nie jest nagi, czyli jak GIODO próbuje ucywilizować kamery w szkołach

Smutny krajobraz, czyli NIK o kamerach w szkołach

Plusy dodatnie i plusy ujemne. Panoptykon o „Bezpiecznej+”

Komentarze

Trzymam kciuki za Wasze działania w tej sprawie.
Nie odpuszczać! Pytać, dociekać, prześwietlać, żądać wyjaśnień, nagłaśniać, nie ustawać!

Dodaj komentarz