Dzień Ochrony Danych Osobowych: 10 grzechów reklamy internetowej

Artykuł
28.01.2020
2 min. czytania
Tekst
Image

W tegoroczny Dzień Ochrony Danych Osobowych przedstawiamy 10 grzechów reklamy internetowej, która odpowiada za prawdopodobnie największy wyciek danych w historii.

Myśląc o danych osobowych, często przychodzą nam do głowy takie informacje jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Tymczasem, za prawdopodobnie największy wyciek danych w historii odpowiada system internetowej reklamy behawioralnej. Za każdym razem, gdy czekasz na załadowanie się strony internetowej, informacje o Tobie i Twojej aktywności w sieci płyną szerokim strumieniem do setek pośredników z branży reklamowej, poza jakąkolwiek kontrolą. Największe giełdy reklam obsługują miliardy aukcji dziennie.

Dokładnie rok temu opublikowaliśmy raport Śledzenie i profilowanie w sieci. Jak z klienta stajesz się towarem i złożyliśmy skargi na system reklamowy Google’a i IAB Europe do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wiodące organy w Irlandii (Google) i w Belgii (IAB Europe) oraz brytyjski Information Commissioner’s Office wszczęły dochodzenia, ale nie doczekaliśmy się jeszcze żadnych decyzji. Podobne skargi zostały złożone w 15 europejskich krajach, a 14 stycznia szereg skarg na nieustanny i niekontrolowany wyciek danych z aplikacji randkowych złożyły organizacje konsumenckie z całego świata, na czele z norweską Radą Konsumentów. Wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie decydujący.

Reklama behawioralna jest zaprojektowana i ustawiona w sposób, który ignoruje prawo do prywatności. Jednak „grzechy” tego systemu nie ograniczają się do naruszeń prywatności. Reklama w obecnym kształcie jest też odpowiedzialna za pogorszenie jakości mediów i dyskursu publicznego, pochłanianie aż do 70% dochodów rzetelnych wydawców i oszustwa finansowe sięgające dziesiątek miliardów dolarów.

Zapraszamy do lektury dwóch specjalnie przygotowanych przez nas tekstów:

  1. Reklama: kurs dla początkujących
  2. 10 grzechów reklamy internetowej

Jeśli chcesz podzielić się materiałami ze znajomymi, użyj hasztagu: #10grzechowreklamy.

Polecamy też odcinki podcastu Panoptykon 4.0 o reklamie:

  1. Jak reklama wpływa na mózg? Rozmowa z Pawłem Boguszewskim
  2. Jak działa reklama w Internecie? Rozmowa z Maciejem Zawadzińskim

W najbliższych miesiącach wspólnie z innymi organizacjami z naszej europejskiej sieci, ekspertami i firmami proponującymi alternatywne rozwiązania, będziemy pracować nad kryteriami dla reklamy szanującej prywatność i prawa człowieka. Znasz takie rozwiązania? Chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami? Napisz do nas!

Wesprzyj naszą walkę ze śledzącą reklamą! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.