Rozmowa Panoptykonu o nadzorze i wykluczeniu

Artykuł
16.11.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Nadzór i wykluczenie to zjawiska powiązane, nierzadko wzajemnie się potęgujące. W relacji człowieka z władzą nadzór to narzędzie opresyjne: służy skontrolowaniu i skorygowaniu zachowania, które władza z jakiegoś powodu uznała za niepożądane. Przestępczość, narkotyki, zagrożenie terrorystyczne, bezdomność, choroby – w bardzo różnych kontekstach pojawiają się podobne mechanizmy nadzoru. A wraz z nimi nowe kategorie wykluczonych: ludzi, którzy przez system nadzorujący są traktowani gorzej, z podejrzliwością, a czasem przyzwoleniem na przemoc. By w Europie znaleźć się poza faktyczną ochroną prawa, nie trzeba być syryjskim uchodźcą – coraz częściej wystarczy podejrzenie o działalność terrorystyczną, nawet nieuzasadnione. Pełnoprawni obywatele i wykluczeni żyją na innych planetach, jednak przejście z jednej do drugiej rzeczywistości może być gwałtowne. I bynajmniej nie zasłużone.

Kim są wykluczeni w XXI wieku? Co sprawiło, że znaleźli się „po drugiej stronie”? Co łączy brazylijskie fawele i europejskie miasta? O związkach między wykluczeniem i nadzorem Katarzyna Szymielewicz będzie rozmawiać z Arturem Domosławskim – dziennikarzem i pisarzem, autorem m.in. książki pt. „Wykluczeni” (wyd. Wielka Litera, 2016), w której zbiera historie ludzi napotkanych w podróżach po krajach globalnego Południa.

Kiedy: czwartek, 24 listopada 2016 r., godz. 18:00 – 19:30

Gdzie: Cafe Kryzys, ul. Wilcza 30, Warszawa (wejście w bramie po lewej stronie)

Rozmowa Panoptykonu o nadzorze i wykluczeniu - plakat

 

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.