Parlament Europejski: Tarcza prywatności do renegocjacji

Artykuł
30.05.2016
1 min. czytania
Tekst
Image

Parlament Europejski w zeszłym tygodniu zajmował się tematem Tarczy Prywatności (ang. Privacy Shield) – czyli mechanizmu, który ma umożliwić transfer danych Europejczyków do USA. Ma on zastąpić unieważnioną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Safe Harbour. Na początku tego roku ogłoszono zakończenie rozmów w sprawie nowego porozumienia z Waszyngtonem. Jednak rozwiązania proponowane w ramach Tarczy prywatności zostały skrytykowane przez organizacje broniące praw obywatelskich i konsumenckich oraz instytucje zajmujące się ochroną danych osobowych. Nowy mechanizm ma opierać się na tych samych złych założeniach, na których opierał się program Safe Harbour, czyli samoregulacji, samocertyfikacji, braku efektywnych mechanizmów kontroli i środków ochrony. Ma też zawierać szerokie wyjątki umożliwiające funkcjonowanie programów masowej inwigilacji.

Teraz do tych krytycznych (chociaż w tym przypadku umiarkowanie) głosów dołączył Parlament Europejski. Europosłowie wezwali Komisję Europejską do renegocjacji porozumienia z USA, szczególnie w zakresie procedur odwoławczych oraz możliwości pozyskiwania danych przez amerykańskie agencje wywiadowcze. Dodatkowo Tarcza prywatności powinna w pełni uwzględniać wymagania stawiane w wyroku w sprawie Schremsa oraz rekomendacje Grupy Roboczej Art. 29.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.