drony

27.06.2018

Życie watchdoga, który – tak jak my – ma ambicję skutecznie reagować na propozycje złego prawa, nie jest usłane różami. A to ministerstwo wyznaczy krótki termin konsultacji, a to jakiś projekt umknie naszej uwadze. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy odnosimy sukcesy – i to telepatyczne!

12.05.2016

Z końcem kwietnia formalnie zakończyliśmy projekt „Państwo a biznes nadzoru”. Przez 20 miesięcy zbieraliśmy i analizowaliśmy informacje o narzędziach nadzoru wykorzystywanych przez różne instytucje publiczne, staraliśmy się interweniować i nagłaśniać nadużycia. Oto wybrane efekty naszych działań:

29.04.2016

Na każdym kroku państwo zbiera informacje o nas i je analizuje. Robi to, by nami zarządzać, wykrywać nadużycia czy też dbać o bezpieczeństwo. Instytucje publiczne wykorzystują w tym celu rozmaite narzędzia – od kamer monitoringu wizyjnego przez karty miejskie po programy do analizowania treści w Internecie pod kątem słów kluczowych czy śledzenia aktywności pracowników w sieci. Jakie instytucje korzystają z narzędzi nadzorczych, czy są to tylko służby czy też na przykład władze samorządowe? Jakie informacje o obywatelach zbierają i co z nimi robią? Czy dzielą się nimi z innymi podmiotami? Jakie kwoty z kieszeni podatnika przeznaczają na zakup i utrzymanie takich urządzeń?

27.04.2016
Zdjęcie publikacji Zabawki Wielkiego Brata

Które polskie miasto ma największy system miejskiego monitoringu? Jakie instytucje korzystają z dronów? A jakie z systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych? Czego można się o Tobie dowiedzieć dzięki karcie miejskiej? Ile państwo wydaje na rozwój systemów kontroli kierowców? Po co wyższej uczelni odciski palców wykładowców i studentów? W jakim urzędzie mogą być nagrane Twoje rozmowy? Do kogo trafiają informacje o tym, czego szukasz w serwisie swojego urzędu miasta? Czy policja może zdalnie przejąć kontrolę nad Twoim telefonem?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej najnowszej publikacji pt. „Zabawki Wielkiego Brata, czyli krótki przewodnik po narzędziach, które pomagają państwu kontrolować obywateli”. Jutro zaprezentujemy ją na konferencji prasowej, ale jeszcze dziś macie szansę wygrać jej egzemplarz wydany drukiem. Pierwsze 30 osób, które wyślą nam maila w tej sprawie na adres fundacja@panoptykon.org, otrzymają przewodnik na nasz koszt. Liczba egzemplarzy jest ograniczona. Warto się pospieszyć – to może być jedyna okazja, żeby zdobyć jeden na własność!

20.04.2016

Interesuje Cię, jakie instytucje publiczne korzystają z dronów? Do czego je wykorzystują? Jakie szanse i zagrożenia się z tym wiążą? Masz na temat dronów swoje zdanie lub chcesz o nich wiedzieć więcej? Przyjdź na otwarte spotkanie dyskusyjne o wykorzystywaniu dronów przez instytucje publiczne. Serdecznie zapraszamy 26 kwietnia 2016 r. na godz. 20.00 do sali 2.8 budynku Wydziału Praw i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Lipowa 4).

02.02.2016
Czarny scenariusz. Schemat dostępu do informacji publicznej przedstawiony ze wszystkimi możliwymi krokami, na których można zablokować lub wydłużyć udostępnienie informacji publicznej przez administrację.

Uchylenie decyzji odmawiającej Fundacji udostępnienia informacji publicznej i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia – to dzisiejsza decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który rozpatrzył naszą skargę na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Chcieliśmy dowiedzieć się m.in. czy Straż Graniczna przeczesuje Internet pod kątem słów kluczowych oraz czy używa dronów. Analogiczne pytania zadaliśmy także ABW, CBA i policji. Wszystkie odmówiły nam odpowiedzi powołując się na konieczność ochrony informacji niejawnych. Zaskarżyliśmy decyzje tych służb, ale niestety wszystkie nasze skargi zostały oddalone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz czekamy na rozpatrzenie naszych skarg kasacyjnych.

02.02.2016
megafon

Interesuje Was o czym będziemy mówić na spotkaniu o narzędziach nadzoru, które odbędzie się dziś w Lublinie, ale nie możecie przyjść do Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej? Dzięki współorganizatorom spotkania – Fundacji Wolności – będzie ono transmitowane na żywo w Internecie. Zaczynamy o 18.00. Serdecznie zapraszamy do oglądania! A jeśli będziecie chcieli wyrazić swoje zdanie na temat tego, jak powinny być wykorzystywane różne narzędzia nadzorcze, napiszcie komentarz na naszej stronie internetowej pod informacją o spotkaniu.

Jeśli wolicie posłuchać o wynikach naszych badań na żywo, zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 3 lutego o 18.00 tym razem w Warszawie (Warszawski Warsztat, pl. Konstytucji 4).

19.01.2016

Od ponad roku w ramach projektu „Państwo a biznes nadzoru. Monitoring instytucji publicznych” gromadzimy informacje o różnych narzędziach wykorzystywanych przez instytucje publiczne do zbierania i analizowania informacji o obywatelach i ich zachowaniach. Teraz pora na dzielenie się wnioskami z naszego monitoringu i dyskusję o tym, jak takie narzędzia powinny być wykorzystywane, w szczególności przez władze samorządowe.

Pierwsze spotkanie o narzędziach nadzoru zorganizowaliśmy w Krakowie na początku grudnia 2015 r., we współpracy z Fundacją Stańczyka i Spółdzielnią Ogniwo. Kolejne odbędą się w lutym w Lublinie i Warszawie. Jeśli interesuje Cię, co łączy kamery monitoringu wizyjnego, karty miejskie i programy śledzące aktywność pracowników, ile pieniędzy instytucje publiczne przeznaczają na tego typu narzędzia, a także to, w jaki sposób informacje zbierane przez różne narzędzia i instytucje są łączone, przyjdź na jedno z organizowanych przez nas wydarzeń:

19.01.2016

W piątek 29 stycznia w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbędzie się finałowa konferencja Kampanii „5 ton nad ziemią” poświęcona różnym aspektom nabywania i wykorzystywania przez Polskę systemów dronów bojowych. W Konferencji „5 ton nad ziemią. Systemy dronów bojowych oczami społeczeństwa”, wezmą udział przedstawiciele środowisk akademickich z całej Polski, politycy, a także reprezentanci licznych organizacji pozarządowych. Wydarzenie jest połączone z finałem konkursu debat „Drony na horyzoncie – nowe technologie w polskiej armii” oraz projekcją filmu dokumentalnego „Drone”.

Konferencja ma charakter otwarty, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Patronem honorowym wydarzenia jest Fundacja Panoptykon.

Więcej informacji o wydarzeniu i projekcie „Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców”

 

16.12.2015
Ilustracja do tekstu - ikona megafonu

Co łączy kamery monitoringu wizyjnego, karty miejskie i programy śledzące aktywność pracowników? Ile pieniędzy instytucje publiczne przeznaczają na tego typu narzędzia? Które z nich wykorzystywane są w Krakowie? Na te i inne pytania dotyczące zbierania i łączenia danych o obywatelach przez instytucje publiczne staraliśmy się odpowiedzieć w czasie spotkania, które odbyło się 2 grudnia w Krakowie. Jeśli ciekawią Cię te tematy, możesz dowiedzieć się, o czym rozmawialiśmy, nie odchodząc od komputera. Dzięki współorganizatorom – Spółdzielni Ogniwo – mamy nagranie z naszego spotkania. Zapraszamy do odsłuchania go w Internecie. Dziękujemy Spółdzielni Ogniwo za pomoc!

Strony