imigranci i granice

10.08.2017
element dekoracyjny

Trybunał Sprawiedliwości zablokował kontrowersyjną umowę w sprawie przekazywania danych o pasażerach linii lotniczych między Unią Europejską a Kanadą. To jednak tylko połowiczne zwycięstwo prawa do prywatności.

02.12.2016

Sprawa Ameera Alkhawlany’ego przypomniała polskiej opinii publicznej o sytuacji uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju cudzoziemców, którym grozi deportacja. Ze względu na utajnione dowody osoby takie mają praktycznie zerowe możliwości obrony. W Wielkiej Brytanii w podobnych sytuacjach działają tzw. specjalni adwokaci, którzy w imieniu oskarżanych mają możliwość zapoznania się z tajnymi informacjami.

03.06.2016
element dekoracyjny

Sejm pracuje obecnie nad krytykowanym przez nas projektem ustawy „antyterrorystycznej”. Projekt zakłada, że służby mogą podejmować wobec obcokrajowców szereg daleko idących czynności. Działania takie mogą prowadzić do dyskryminacji oraz naruszenia prawa do prywatności. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nowe przepisy mają skutkować piętnowaniem cudzoziemców. Zwiększeniu uprawnień niestety nie towarzyszy wprowadzenie skutecznej i demokratycznej kontroli nad działaniem organów ścigania.

Zgodnie z projektem ustawy „antyterrorystycznej”, jeśli istnieje obawa, że cudzoziemiec prowadzi działalność terrorystyczną, ABW będzie mogła podjąć wobec niego zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne. W grę wchodzi m.in. podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów czy przechwytywanie korespondencji. Te daleko idące środki ABW będzie mogła podjąć bez kontroli sądu. Nadzór sądowy jest natomiast normą w przypadku inwigilowania polskich obywateli oraz stanowi wymóg wynikający np. z orzecznictwa Trybunału w Strasburgu. Co więcej: służby będą mogły podjąć czynności operacyjne wobec cudzoziemców w każdej sytuacji, a nie tylko gdy okaże się to niezbędne.

11.05.2016

W kwietniu zamknęliśmy prace nad projektem „Nadchodzą! Jak ich przywitamy?”. Efektem trwającego prawie cztery miesiące badania procedur i praktyk stosowanych przez organy publiczne wobec osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce jest raport Uchodźcy pod szczególnym nadzorem. Przedstawiamy w nim różne formy nadzoru, jakim podlegają osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową, i analizujemy ich wpływ na prawa człowieka. Nie wychodzimy z założenia, że kontrola jest niepotrzebna, ale zadajemy trudne pytania o jej skuteczność i proporcjonalność.

14.04.2016
element dekoracyjny

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim odbędą się dwa bardzo ważne głosowania: w sprawie reformy ochrony danych osobowych oraz dyrektywy tworzącej europejski system PNR. Układ polityczny wskazuje, że obydwie propozycje zostaną przez europosłów przyjęte bez żadnych poprawek. Nie jest przypadkiem, że oba głosowania odbywają się jednego dnia. Reforma, która wprowadza lepsze standardy ochrony prywatności, ma osłodzić obywatelom ustanowienie kolejnego systemu obciążającego budżety państw i ograniczającego wolności w imię bezpieczeństwa.

07.04.2016

Przy obecnych założeniach program relokacji uciekinierów docierających do granic UE po prostu nie ma szans zadziałać.

W Europie schronienie znalazły setki tysięcy uchodźców. Jeszcze więcej wciąż marzy o tym, żeby dotrzeć do UE – żyją w obozach w Jordanie, Libanie, Turcji albo starają się przetrwać dzień za dniem w Syrii, Iraku i Afganistanie. Chcemy przygotować się na przyjęcie w Polsce ludzi uciekających przed wojną. Dlatego Stowarzyszenie Nomada we współpracy z KP organizuje we Wrocławiu otwarte spotkania, na których uchodźcy oraz dziennikarki, filmowcy i działaczki na rzecz praw człowieka zdadzą relacje z najbardziej zapalnych punktów trwającej wędrówki – Syrii, Grecji, Macedonii, krajów wyszehradzkich i Niemiec. W przeciwieństwie do podsycających społeczne fobie polityków nasi goście widzieli kryzys uchodźczy na własne oczy. Na czwarte i ostatnie spotkanie z cyklu zapraszamy 7 kwietnia o godz. 18.00 w infopunkcie Barbara we Wrocławiu (ul. Świdnicka 8b).

04.04.2016

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o udzielaniu ochrony cudzoziemcom. Rządowy projekt zakłada wydłużenie czasu na weryfikację przez służby cudzoziemców podlegających relokacji lub przesiedleniu na terytorium Polski. Obecnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja i Straż Graniczna mają 7 dni na przekazanie informacji o tym, czy wjazd lub pobyt danej osoba stanowi zagrożenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa bądź ochrony porządku publicznego. Po zmianach czas na to wydłuży się do 45 dni, a w uzasadnionych przypadkach będzie mógł zostać przedłużony o kolejne 14 dni.

Co ważne, organy, do których zwróci się szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, mają obowiązek przedstawienia swojego stanowiska – nie mogą poprzestać na milczeniu. Oznacza to rezygnację z domniemania, że brak informacji ze strony służb oznacza, że pobyt cudzoziemca na terenie Polski nie stwarza zagrożenia. Obowiązek uzyskania informacji, o tym, czy cudzoziemiec nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa nie będzie dotyczyć nieletnich, którzy nie ukończyli 13 roku życia.

04.03.2016

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przedstawienie aktualnych planów dotyczących relokacji do Polski ubiegających się o ochronę międzynarodową cudzoziemców z Grecji i Włoch. Rzecznik zwrócił uwagę, że zgodnie z wcześniejszymi informacjami pierwsza grupa uchodźców miała przybyć do Polski już w lutym. W związku z tym zapytał, czy opracowany został harmonogram przybywania grup cudzoziemców i czy ustalono, w jakiej formie świadczona będzie dla nich pomoc socjalna – w wyznaczonych ośrodkach czy także poza nimi. Ponadto Rzecznik zwrócił uwagę, że istotnym elementem przygotowania do przyjęcia uchodźców jest przeprowadzenie akcji informacyjnych skierowanych do społeczności lokalnych w miejscach, do których trafią relokowane grupy.

12.01.2016

Fundacja Panoptykon rozpoczęła właśnie projekt badawczy, w trakcie którego zamierzamy przenalizować zagadnienia związane z kontrolą nad uchodźcami. W całej Unii Europejskiej kwestia imigrantów stała się obecnie gorącym tematem. Wielu polityków podkreśla, że istnieje potrzeba objęcia uchodźców szczególnymi formami nadzoru w celu zapewnienia ochrony bezpieczeństwa czy zdrowia. Dotyczy to m.in. wprowadzenia dodatkowych kontroli wewnątrz strefy Schengen czy rozszerzenia kompetencji określonych służb. Jednak już teraz uchodźcy podlegają konkretnym formom kontroli, m.in. ich dane – w tym odciski placów czy zdjęcia twarzy – są gromadzone i przetwarzane w wielu centralnych bazach danych, do których dostęp mają instytucje publiczne i służby.

10.12.2015
element dekoracyjny

Europosłowie z Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przyjęli dzisiaj projekt tzw. dyrektywy PNR. Dyrektywa będzie obligować linie lotnicze do przekazywania służbom szczegółowych danych (tzw. Passenger Name Records) o wszystkich pasażerach podróżujących z lub do Unii Europejskiej. System, który pozwoli na przetwarzanie danych pasażerów, budzi liczne wątpliwości oraz skojarzenia z uchyloną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej tzw. dyrektywą retencyjną. Organizacje społeczne – w tym Fundacja Panoptykon – od wielu lat wskazują na ryzyka dla praw człowieka, które mogą wiązać się z przyjęciem kontrowersyjnego systemu wykorzystywania danych PNR.

Strony