media społecznościowe

24.03.2023

Jedną z trudniejszych decyzji, które organizacja skupiająca się na prawach cyfrowych i prywatności musi podjąć, dotyczy tego, czy (i jak) korzystać z komercyjnych platform społecznościowych. Z jednej strony Facebook, Twitter, Instagram i TikTok żerują na użytkowniczkach i użytkownikach. Z drugiej – możliwość dotarcia do potencjalnych odbiorców tam, gdzie już są, jest ważna i cenna. Na pewno warto wspierać alternatywę. Namawiałem więc Panoptykon do tego, by dołączył do sieci społecznościowej, która nas nie eksploatuje. Dziś Fundacja jest już jej częścią. Zapraszamy do Fediwersum!

23.03.2023

W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z doktorem Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Ekspert wyjaśnia mechanizmy, jakie nami rządzą w mediach społecznościowych. Czy media społecznościowe uzależniając swoich użytkowników są współczesnym kasynem popularności?

30.01.2023

Jeszcze niedawno TikTok budził skojarzenia przede wszystkim z niewinnymi filmikami z tańczącymi ludźmi, apetycznym jedzeniem czy uroczymi zwierzątkami. Dziś dyskusja na temat serwisu przybrała znacznie poważniejszy ton. Na blokadęograniczenia w korzystaniu z aplikacji ze względu m.in. na bezpieczeństwo narodowe zdecydowały się Indie i Stany Zjednoczone, ale nie Polska. Coraz głośniej jest również o uzależniającym wpływie aplikacji na użytkowników i użytkowniczki. Tu szansa na odsiecz przychodzi z Unii Europejskiej i nowych regulacji (DSA) dotyczących platform internetowych takich jak TikTok.

01.12.2022

TikTok wciąga szybciej niż inne platformy i skuteczniej trzyma uwagę – szczególnie młodych ludzi. Efekt, który zachwyca inwestorów czy media branżowe, niepokoi dziennikarzy śledczych. Jak działa algorytm TikToka? Czy swoją skuteczność zawdzięcza wykrywaniu i wykorzystywaniu ludzkich słabości?  W dzisiejszym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Jakubem Olkiem z TikToka, który mierzy się z medialnymi zarzutami i wyjaśnia, na czym polega model biznesowy tej platformy.

30.08.2022

W sierpniu wyciekł ocenzurowany raport opisujący katastrofalny stan bezpieczeństwa Twittera. Autor raportu, Peiter „Mudge” Zatko, haker, ekspert od bezpieczeństwa, został zatrudniony przez platformę w 2020 r., by naprawić błędy Twittera. Firma najwyraźniej nie była jednak gotowa na zmiany i zamiast zabrać się do pracy, zwolniła eksperta, który wytknął jej błędy.

03.03.2022

Rosyjska wojna propagandowa nie jest niczym nowym, ale w XXI wieku dostała nową broń – szybką komunikację w internecie. Social media okazały się jednym z bardziej skutecznych narzędzi rozsiewania dezinformacji, której celem było podzielenie i zdestabilizowanie Unii Europejskiej. Zapraszamy na debatę ekspercką na temat roli big techów w wojnie.

24.02.2022

„Przyszłość nam ucieka, nie możemy jej regulować, bo ona się zmienia, już kiedy o niej myślimy” – mówił Maciej Jagaciak, dzisiejszy gość podcastu. Regulacja platform internetowych, nad którą Unia Europejska pracuje od 2020, to właśnie taka próba uregulowania uciekającej rzeczywistości. Czy taki wysiłek ma sens?

Katarzyna Szymielewicz i Maciej Jagaciak rozmawiają o tym, co to znaczy „być gotowym na przyszłość”, której nie da się przewidzieć. 

21.10.2021

Wojciech Klicki rozmawia o obecności władzy na social mediach z Konradem Siemaszko – prawnikiem w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zajmującym się ochroną wolności słowa oraz dr. hab. UMCS Jakubem Nowakiem, którego zainteresowania badawcze skupiają się na socjologii praktyk medialnych oraz wzorcach aktywności obywatelskiej online.

22.09.2021

Lista szkodliwych skutków ubocznych tego, jak dominujące platformy internetowe kształtują nasz obraz świata, jest długa. Żerowanie na słabościach użytkowników, negatywny wpływ na poczucie własnej wartości, dyskryminacja, manipulacja, promowanie toksycznych treści i intensyfikacja radykalizacji – to te najpoważniejsze. Fundacja Panoptykon i 49 organizacji społecznych z całej Europy w liście otwartym do europarlamentarzystów zwracają uwagę, że problemy te może rozwiązać większa kontrola nad algorytmami wykorzystywanymi przez platformy do personalizowania treści. Lepszej okazji ku temu niż przygotowywana właśnie regulacja usług cyfrowych – Digital Services Act – nie będzie.

22.07.2021

Domyślnie wyłączone śledzenie na potrzeby reklam i większa kontrola nad algorytmami platform to dwie przełomowe propozycje Parlamentu Europejskiego, które mogą zmienić internet, jaki znamy.

Strony