Lekcja o tym, jak nie być słyszanym – spotkajmy się (wirtualnie) na Unsound Festival

Artykuł
25.09.2020
2 min. czytania
Tekst
Image
Grafika promująca panel Machine Listening Unsound

Technologia audio minionych generacji transmitowała, nagrywała lub przetwarzała dźwięk. W ostatnim czasie, mamy już do czynienia z inteligentnymi asystentami osobistymi, inteligentnymi głośnikami oraz innymi narzędziami, które przetwarzają sygnały oraz reagują na nie w czasie rzeczywistym. Wszyscy gromadzimy dzisiaj urządzenia, które się nam przysłuchują.

Tak twórcy Unsound Festival, krakowskiego festiwalu nowych form muzyki i sztuki, opisują technologię „nasłuchu maszynowego” (machine listening). Ich zdaniem staje się ona nowym, niewystarczająco jeszcze rozpoznanym narzędziem kontroli. Organizatorzy festiwalu chcą zainicjować artystyczną i aktywistyczną dyskusję na ten temat. We współpracy z australijską organizacją Liquid Architecture, zajmującą się sztuką dźwięku, uruchomili w tym celu interdyscyplinarny projekt „Machine Listening”, który będzie częścią festiwalu odbywającego się online między 1 a 11 października.

Fundacja Panoptykon również będzie obecna podczas tego wydarzenia. Na spotkaniu „Lessons in how (not) to be heard” („Lekcja o tym, jak (nie) być słyszanym”) Karolina Iwańska, która na edycji Unsoundu w 2018 r. poprowadziła warsztaty na temat targetowanej reklamy, tym razem opowie o micie czarnej skrzynki w kontekście smart asystentów. Podpowie też, jak kontrolować narzędzia wykorzystujące rozpoznawanie głosu, które kolonizują kolejne obszary naszego życia, od wyszukiwania informacji po zdrowie.

Nasza prezentacja będzie elementem interdyscyplinarnej sesji, która obejmie również występy artystyczne na żywo, pokazy wideo i interaktywne ćwiczenia w słuchaniu. Wydarzenie odbywa się w całości w Internecie, jest bezpłatne i dostępne dla każdego. Prezentacje i występy będą prowadzone po angielsku, bez tłumaczenia. Dla osób, które chcą aktywnie w nich aktywnie uczestniczyć przez platformę Zoom, wymagana jest rejestracja. Wydarzenie będzie również transmitowane na YouTube i Facebooku.

Co?

Machine Listening: Lessons in how (not) to be heard

Kiedy?

3 października 2020 r. (sobota), godz.13:00 – 15:00

Gdzie?

Zoom – wymagana rejestracja

 

Polecamy również lekturę naszych tekstów na ten temat:

Panoptykon: Black-boxed politics: Opacity as a choice in AI systems

Panoptykon: Sztuczna inteligencja non-fiction

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.