20 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę…

Artykuł
21.08.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

20 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Fundacji Panoptykon na bezczynność PKP SA. Pytaliśmy m.in. o liczbę i rozmieszczenie kamer na najważniejszych dworcach kolejowych, a także to, czy kamery rejestrują obraz, czy również dźwięk. Niestety, zdaniem sądu nasze pytania były zbyt „abstrakcyjne”. Sędzia sprawozdawca Iwona Dąbrowska stwierdziła również: „Sąd podziela zainteresowanie Fundacji Panoptykon monitoringiem na dworcach kolejowych, jednak nie zmienia to faktu, że poruszone kwestie nie należą do zakresu informacji publicznych”.

„Będziemy się odwoływać tym bardziej, że ten wyrok ma znaczenie nie tylko dla uzyskania informacji na temat tego, jak działa monitoring na pięciu polskich dworcach, ale ma fundamentalne znaczenie w ogóle dla dostępu do informacji publicznej organizacji takich jak nasza”, zapowiedziała wiceprezeska Fundacji Panoptykon Małgorzata Szumańska w programie Radia Dla Ciebie. Kontrowersyjne naszym zdaniem jest również uznanie pytań, które zadaliśmy PKP SA za zbyt abstrakcyjne: „Sędzia sprawozdawca w ustnym uzasadnieniu nie wyjaśniła, w jakim sensie pytania np. o liczbę kamer czy nagrywanie dźwięku są za mało konkretne. Jako przykład wystarczająco konkretnego podała jedynie pytanie o koszt instalacji kamer” tłumaczył w rozmowie z Ewą Siedlecką Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.