Badania: Co Polki i Polacy myślą o prywatności w sieci

Artykuł
30.01.2017
1 min. czytania
Tekst
Image

Prawie 93% Polek i Polaków uważa, że firmy powinny uzyskiwać dostęp do danych gromadzonych na ich smartfonie, komputerze czy tablecie tylko za ich zgodą. Takie wnioski wynikają z najnowszych badań Eurobarometru, który pytał Europejczyków o ochronę ich prywatności w sieci. Dla 90% naszych rodaków równie ważne jest zachowanie poufności maili czy informacji przekazywanych przez komunikatory. Polacy nie chcą też być śledzeni w sieci bez ich zgody – dla 80% badanych to bardzo ważna lub ważna kwestia.

Eurobarometr pytał też o szyfrowanie komunikacji. 55% ankietowanych z Polski uważa, że każdy powinien mieć możliwość szyfrowania swoich maili czy połączeń telefonicznych. Ciekawie wyglądają  informacje dotyczące korzystania z narzędzi zapewniających lepszą ochronę prywatności. 59% badanych zmieniało domyślne ustawienia prywatności w przeglądarkach internetowych, a 52% unika konkretnych stron internetowych ponieważ obawia się, że aktywność w sieci będzie śledzona. Dla porównania średnia europejska w tym wypadku wynosi 40%. Programy blokujące reklamy on-line są już mniej popularne – używa ich 41% badanych. Najmniejszą popularnością cieszą się zaś aplikacje zapobiegające monitorowaniu użytkowników w sieci – do korzystania z nich przyznaje się 25% badanych.

 

Źródło: Flash Eurobarometr - E-privacy. Poland. 2016

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.