Biały Dom pozwolił firmom internetowym na ujawnienie…

Artykuł
29.01.2014
1 min. czytania
Tekst
Image

Biały Dom pozwolił firmom internetowym na ujawnienie pełniejszych informacji o zapytaniach, które otrzymują od amerykańskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Na przykład, firmy będą mogły powiedzieć swoim klientom, czy dostały nakaz ujawnienia danych od specjalnego sądu nadzorującego inwigilację cudzoziemców (FISA Court). Od wybuchu afery PRISM korporacje takie jak Facebook, Google czy Microsoft zabiegały o uchylenie klauzuli tajności w tej sprawie. Firmy nie będą jednak mogły upubliczniać dokładnych statystyk, a tylko przybliżoną liczbę osób, których dane przekazano na żądanie służb. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że sprawozdania będą się ukazywały z półrocznym opóźnieniem.

W grudniu zeszłego roku próbowaliśmy rozpocząć debatę na ten temat w Polsce. Przeprowadziliśmy pilotażowe badanie dotyczące zasad i skali udostępniania danych użytkowników usług internetowych polskim służbom. Ten eksperyment pokazał, że także w Polsce mamy sporo do zrobienia w kwestii przejrzystości. Zwróciliśmy uwagę m.in. na: nieznaną skalę zapytań; niejasne podstawy przekazywania danych czy brak niezależnych mechanizmów kontroli nad wykorzystywaniem danych przez służby.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.