Służby a wolność. Zapraszamy na debatę

Artykuł
17.04.2019
3 min. czytania
Tekst
Image

Postęp technologiczny niewątpliwie poszerzył możliwości agencji rządowych monitorowania własnych obywateli i obcokrajowców. Wykorzystywaniu innowacji do skutecznego działania musi towarzyszyć szacunek dla praw i wolności każdego człowieka. Jak osiągnąć tę równowagę w Polsce, w której służby specjalne nie podlegają – i nigdy nie podlegały – realnej, silnej i zewnętrznej kontroli? Porozmawiamy o tym podczas debaty pt. „Zadania i uprawnienia służb specjalnych vs. wolności i prawa jednostki. Jak wytyczyć linię demarkacyjną?”. Panoptykon jest partnerem wydarzenia.

W debacie wezmą udział wezmą byli szefowie polskich służb: gen. Marek Bieńkowski (Najwyższa Izba Kontroli, wcześniej m.in. Komendant Główny Policji), gen. Krzysztof Bondaryk (Szef ABW w latach 2008-2013), gen. Janusz Nosek (Szef SKW w latach 2008-2013) oraz Paweł Wojtunik (Szef CBA w latach 2009-2015). Perspektywę obywatelską zaprezentuje Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon), adw. Marcin Mrowicki (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich) oraz adw. Artur Pietryka (Naczelna Rada Adwokacka, współpracownik Fundacji). Debatę moderować będzie Dominika Wielowieyska.

Problem wykorzystywania nowych technologii i braku kontroli nad służbami nie jest nowy. Co prawda w ostatnich latach, w związku z wprowadzeniem nowych, bezprecensowych uprawnień dla służb, jest on bardziej wyraźny, ale w czasach, gdy kierowali nimi uczestnicy debaty związani ze służbami, też nie było dobrze. Naszym zdaniem równowaga między realizacją ustawowych zadań przez służby a ochroną praw człowieka nie może opierać się na zaufaniu do osób stojących na czele służb, a na powołaniu nowej instytucji, która z zewnątrz będzie patrzeć służbom na ręce. Ciekawe, czy byli szefowie służb – ze swojej dzisiejszej perspektywy – będą skłonni zgodzić się z tą tezą.

Gdzie: Wydział Prawa i Administracji UW, Collegium Iuridicum II, sala A2, ul. Lipowa 4, Warszawa

Kiedy: 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) w godzinach 17:00-19:00

Organizator: Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego

Partnerzy: Fundacja Panoptykon, Naczelna Rada Adwokacka oraz portal Osluzbach.pl.

Wstęp wolny

Aktualizacja:

Na stronie internetowej organizatora (Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego) znajduje się relacja z wydarzenia. Polecamy lekturę!

Informacja o wydarzeniu

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.