Czas wyjść na ulicę

Artykuł
Obrazek

W najbliższych dniach odbędzie się kilkadziesiąt demonstracji przeciwko przyjętej kilka dni temu przez Sejm tzw. ustawie inwigilacyjnej. Ta nowelizacja ułatwia służbom wgląd do informacji o naszej aktywności w Internecie i utrzymuje zbyt swobodny dostęp do billingów. Choć nie zaakceptował jej jeszcze Senat ani nie podpisał prezydent, kształt nowych przepisów jest już przesądzony. Nowe prawo wejdzie w życie 7 lutego. Po co więc demonstrować w tej przegranej sprawie? Bo rządzący muszą dostać jednoznaczny sygnał, że nie ma zgody na ograniczanie wolności pod pretekstem zwiększenia bezpieczeństwa. Im ten sygnał będzie silniejszy, tym lepiej.

Protest jak referendum

Czy jesteś za ograniczaniem swojej wolności dla wygody służb? Tak? Nie? Uchwalane właśnie przepisy ułatwiają służbom dostęp do danych internetowych, nie wprowadzając przy tym koniecznej kontroli. Ich twórcy przedkładają wygodę służb nad nasze prawa. Wbrew retoryce rządu i samych służb celem tej nowelizacji nie jest zapewnienie im odpowiednich uprawnień, by mogły zagwarantować nam bezpieczeństwo, ale zwiększenie ich swobody i wygody w sięganiu do nasze dane. Spór dotyczy nie tego, czy służby będą mogły robić to, co niezbędne dla naszego bezpieczeństwa, ale tego, czy realizując swoje zadania, będą się czasem musiały oglądać na nasze prawa i wolności.

Dzięki zaplanowanym demonstracjom możemy zabrać głos w tej dyskusji i dać władzy jasny sygnał, że nie zgadzamy się na ograniczanie naszej wolności pod pretekstem bezpieczeństwa. Potraktujmy to jak referendum w tej konkretnej sprawie – jako głos w obronie naszych praw, a nie polityczno-partyjną deklarację. Brak odpowiedzi oznacza zgodę. Tym razem warto wyjść z domu, nawet jeśli nie utożsamiamy się z linią polityczną żadnego z organizatorów demonstracji. Nie dajmy się podzielić w sprawie, która dotyczy nas wszystkich i w której trzeba po prostu pokazać zdecydowany sprzeciw.

Sprawa przesądzona, o co zatem walczymy?

Nowe prawo wejdzie w życie 7 lutego. Mimo apeli organizacji pozarządowych czy Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara rząd przeforsował swoje pomysły. Nikt nie ukrywa bowiem, że mimo zgłoszenia projektu przez posłów stoi za nim rząd reprezentowany przez ministrów odpowiedzialnych za służby: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Nieuchronność wejścia w życie tych konkretnych przepisów nie kończy jednak tematu. Ustawa inwigilacyjna to tylko jeden z przejawów utrwalającej się od lat tendencji do przyznawania służbom coraz to nowych uprawnień kosztem praw i wolności obywatelskich. Co gorsza: te nowe uprawnienia, zdaniem byłych agentów i analityków służb, wcale nie zwiększają naszych szans w walce z poważnymi zagrożeniami. Wręcz przeciwnie – zwiększają szum informacyjny i osłabiają zdolności analityczne.

Adam Bodnar: brak kontroli nad działalnością służb to jedna z największych porażek ostatniego 25-lecia.

Na ten problem nakłada się brak niezależnej kontroli nad służbami. Jak powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, problem braku kontroli nad działalnością służb specjalnych „to jedna z największych porażek ostatniego 25-lecia”. To także jedno z trudniejszych wyzwań na kolejne lata. Jeśli dziś nie pokażemy rządzącym, że nadszedł czas, by ten problem rozwiązać, możemy się spodziewać tylko zmian na gorsze. Milczące zaakceptowanie obecnej polityki będzie oznaczało dalsze poszerzanie uprawnień służb, szczególnie w sferze inwigilacji elektronicznej na wzór amerykańskiego czy brytyjskiego wywiadu. O ile sami nie jesteśmy gotowi wyprowadzić się z Internetu, naprawdę nie możemy na to pozwolić!

Gdzie i z kim

Obecnie demonstracje przeciwko inwigilacji i ograniczaniu wolności zapowiedzieli: Komitet Obrony Demokracji i inicjatywa Stop Inwigilacji. Liczymy na to, że tym razem miejsce antyrządowej retoryki zajmie problem nadmiernej inwigilacji. Organizatorzy powinni zapewnić komfort uczestnikom demonstracji, którzy będą chcieli zademonstrować przeciwko inwigilacji, a nie rządowi Beaty Szydło. Nadmierna i niekontrolowana inwigilacja zagraża nam wszystkim, bez względu na polityczne poglądy czy afiliacje. Zagraża demokracji i rządom prawa. Dlatego nie dajmy się podzielić, razem wyjdźmy na ulicę. To będzie jasny sygnał dla polityków, że wkraczają na pole, którego obywatele łatwo nie oddadzą. Że nie akceptujemy zbyt prostych uzasadnień dla poważnych ingerencji w naszą prywatność. Ten sygnał może się niebawem okazać bezcenny – rząd już zapowiada przyjęcie tzw. ustawy antyterrorystycznej…

Do zobaczenia na demonstracjach!

Fundacja Panoptykon

Komentarze

Ni i prywatność poszła w PiSdu. Ciekawe jak teraz zadziała Trybunał Konstytucyjny skoro go sparaliżowano. Ten kraj idzie coraz bardziej na dno.

Popieram wywazony ton artykulu. Nie powinno sie utozsamiac udzialu w protescie przeciwko inwigilacji z protestem przeciwko rzadowi. Nasze panstwo nie bylo i ciagle nie jest "zdrowe". W sposob zaskakujaco masowy, a moze lepszym okresleniem jest systemowy, wykonawcy zamowien publicznych przy budowie autostrad bankrutowali, sedziowie skazywali normalnych ludzi za bzdety a puszczali przestepcow, prokuratorzy poslugiwali sie klamstwem by umarzac niewygodne dla nich sprawy, policjanci bronili zlodziei komornikow czy dokonywali pospolitych przestepstw bez ponoszenia odpowiedzialnosci. Nie ma miejsca na konkrety ale wystarczy posluchac programow typu "uwaga", "panstwo w panstwie", "sprawa dla reportera" by zorientowac sie w skali tych zjawisk. TO NIE SA SPORADYCZNE PRZYPADKI, KTORE ZAWSZE MOGA SIE ZDARZYC. Jestem zdania, ze po zmianie ustrojowej w 1989 srodowiska zomo-wcow, komunistow, wszelkiej masci bandytow zwiazanych z poprzednim ustrojem odnalazlo swoje miejsce wlasnie wsrod wczesniej wymienionych srodowisk. Ich mentalnosc, powiazania rodzinne, brak kierowania sie w zyciu wartosciami, pogarda dla ludzi i podatnosc na korupcje znajduja odzwierciedlenie w takich a nie innych zdarzeniach.
Zmiana jaka nastapila w rzadzie i na stanowisku prezydenta w ubieglym roku to druga szansa jaka ma Polska by ograniczyc maksymalnie ich wplyw na zwyklych ludzi.
Trzymam kciuki za pomysly rzadu. Nie wszystkie mi sie podobaja ale glowne zalozenia i akcenty - tak. Obserwuje determinacje i oby jej nie zabraklo w przyszlosci.
Mimo takich a nie innych pogladow zgadzam sie z Wami, ze ustawa jest zla. I popieram demonstracje przeciwko tej ustawie. Protestujmy przeciwko zlej ustawie, ktora narusza wartosci a nie wyrzucajmy dziecka z kapiela. Osobiscie nie pojde bo nie podoba mi sie zwiazek z KOD, ktorego niestety nie bylo gdy nie bylo demokracji przez szereg ostatnich lat i nie chce by moja skromna obecnosc zostala przez nich wykorzystana w swoich celach.
Fundacji Panoptykon - czapka z glow! Robicie niesamowicie wazne rzeczy. Wszelkiej pomyslnosci!
Zgadzam sie

Szkoda tylko, że fundacja Panoptykon nie widzi, że ten cały KOD, z którym będzie protetsować, to działacze PO, która to partia stworzyła te inwigilacyjne przepisy, które PiS tylko zaakceptował i przepchnął. Należy protetsowac odcinając się od KOD.

@wacek, "liczymy na to, że tym razem miejsce antyrządowej retoryki zajmie problem nadmiernej inwigilacji" - to, co sądzisz/sądzimy o KOD nie ma znaczenia, a demonstracje w tej sprawie są też organizowane przez inne środowiska. Zapraszamy na różne demonstracje, a nie konkretną demonstrację organizowaną przez KOD.

@liber78 - wstawiając ją tam myślałem o tym, że nie chodzi tylko o to, jak wyglądać będą zasady inwigilacji Ciebie i mnie. Chodzi też o to, jaka będzie przyszłość Polski. To nie są wyłącznie indywidualne decyzje i działania, ale też przyszłość naszego kraju. Stąd bandera (choć pewnie lepsza byłaby zwykła flaga;) )

Kiedy i gdzie będą demonstracje. Czy są w planie jakieś starcia z policją.

Jestem tu nowy i chciałbym się dowiedziec jak kupic bitcoiny aby kupic coś na licytacji(w darknecie)

Przepraszam za wysłanie tylu wiadomości chyba coś u mnie się zacieło.
Niechciałbym aby przezemnie ktoś nie odpowiedział na pytanie Matrixa ponieważ to też mnie ciekawi.
Pozdrawiam!!!

"wstawiając ją tam myślałem o tym, że nie chodzi tylko o to, jak wyglądać będą zasady inwigilacji Ciebie i mnie" - jeżeli jesteś (będziesz) bandytą to mam nadzieję, że jesteś (będziesz) inwigilowany aby Cię skutecznie skazać. Ja i 99% społeczeństwa bandytami nie jesteśmy i nikt nas inwigilować nie będzie. ******* Nie straszcie normalnych ludzi ******** Wykorzystywanie symboli narodowych jest w mojej ocenie delikatnie mówiąc - nie stosowne.

@zus
Nie mamy nic przeciwko skutecznej walce z przestępczością, wręcz przeciwnie! Jednak nie zgadzamy się, żeby stała się ona podstawą do odebrania Polakom prawa do prywatności. Ma to znaczenie ogólnopolskie i proszę pozwolić, że będziemy używali flagi naszego kraju.

Na marginesie, piszesz, że 99% Polaków nie jest bandytami i nie będzie inwigilowana. A skąd ta pewność? Nie mówię, że będziemy inwigilowani wszyscy, ale że nie ma żadnych gwarancji i mechanizmów chroniących nas przed "ciekawskimi" funkcjonariuszami - żeby dowiedzieć się czegoś o "nie-bandycie" nie muszą oni nikogo pytać o zgodę ani tym bardziej informować (chociażby po zakończeniu czynności) o tym, że się kimś zainteresowali.

@matrix
Przepraszam za brak odpowiedzi! Co do manifestacji, to będą się one odbywać w najbliższy weekend - w piątek symboliczny protest pod Pałacem Prezydenckim organizujemy wspólnie z Amnesty International, szczegóły będą znane dzisiaj do końca dnia. Słyszeliśmy też o tym, że będą jakieś demonstracje w niedzielę. Natomiast absolutnie nie wiemy nic o żadnych starciach z policją - mamy nadzieję, że do nich nie dojdzie.

@malaga
Ciebie również przepraszam, że nic nie pisałem! Obawiam się jednak, że odpowiedzi na swoje pytanie musisz szukać na "innym końcu internetu" - nie umiem Ci nic poradzić nt. bitcoinów, poza tym... komentujemy tekst dotyczący ustawy o policji: nie chcemy, żeby dyskusje pod tekstami za bardzo odbiegały od ich tematu

a, to...
- idziecie protestować z KODem i Wam nie przeszkadza, że zostaniecie przez nich wykorzystani do ich celów politycznych (bo o kim będą mówić media, no o kim?)...
- idziecie protestować z Amnesty International, która rok temu wsławiła się akcją pisania listów w obronie transpłciowej John Remo, która nie chciała przejść operacji zmiany płci, ale chciała dokumenty na nową płeć sobie wyrobić... (a to herosi z Amnesty! bezkompromisowo walczą z każdym nie wystarczająco lewicowym poglądem).

Jest takie przysłowie: pokaż mi Twoich przyjaciół, a powiem Ci, kim jesteś.
Cóż, powodzenia.

@zmartwiony
Nie idziemy protestować z KODem - namawiamy do protestowania przeciwko ustawie inwigilacyjnej, każdy mógł sobie sam wybrać taką demonstrację, jaka mu odpowiadała. Mam nadzieję, że będzie to ta dzisiejsza, którą współorganizujemy z Amnesty International i Akcją Demokracja. A jeśli chodzi o AI, to jest to organizacja, która zajmuje się od lat (również we współpracy z nami, choćby w ramach akcji 100 pytań o inwigilację) tematem służb specjalnych.

 

Bratanie się ze staruszkami z KOD?
Dołożyłem się do waszej "karcianki", nawet grałem w nią ze swoimi synami, ale to chyba koniec moich sympatii. Szkoda, że kolejny raz organizacji od słusznych ideii kończy w polityce i ideologii.

@pjw
Nie zmieniliśmy poglądów ani ideologii - cały czas opieramy się na ideałach, które przyświecały nam od początku funkcjonowania Fundacji. Proszę zapoznać się z naszymi argumentami przeciwko tej ustawie i tym, dlaczego namawiamy do protestowania.
Jak pisałem przed chwilą, dzisiaj organizujemy własną demonstrację, zapraszamy!

PS. Amnesty International to ta organizacja, której szefowa na wiecu KOD rechotała z radości na hasło "Duda na Wawel"?

@Leszek - protestujemy i zachęcamy do protestów przeciwko złemu prawu. Merytorycznie krytykujemy złe rozwiązania, bez względu na to, która partia akurat rządzi. Zwróć uwagę, że dostrzegł to nawet Prezydent Duda, który uznał, że warto z nami rozmawiać, bo jesteśmy zaniepokojonymi obywatelami, którzy mają swoje argumenty. Czy to, że nasze argumenty powtarzają (czasem je wyolbrzymiając) politycy opozycji może być zarzutem względem nas? Natomiast co do Amnesty, to polecamy drugi tekst - relacje z naszej piątkowej demonstracji. Nie była ona organizowana przez KOD, natomiast wzięło w niej udział kilkoro jego zwolenników. Przywołane przez Ciebie hasło zostało szybko zastąpione hasłem związanym bezpośrednio z tematem protestu. Stanowczo się od niego odcinamy.

@zmartwiony: na prawdę obchodzi cię kawałek mięsa lub jego brak w czyichś gaciach? To jej/jego sprawa co tam ma. Na prawdę dla ciebie to jest wykładnikiem jakim człowiekiem jest ta osoba?

Pjw, czy na prawdę to, że na manifestację przyszło kilku oszołomów z KODU uznajesz, że Panoptykon jest z nimi? Wejście na demonstrację było otwarte, więc mogli się tam znaleźć nawet ludzie z ONRU. Nie oceniaj fundacji po tym, że pojawił się ktoś w innym celu - tak jest na wielu demonstracjach.

Zastanów się lepiej dlaczego TOR przestał działać bez tzw dodatkowego mostu? Zaczęło się cenzorowanie internetu?

Dodaj komentarz