Czy Google wstrzyma zmiany w polityce prywatności?

Artykuł
14.02.2012
2 min. czytania
Tekst

Grupa Robocza Artykułu 29 wezwała firmę Google do wstrzymania wprowadzania zapowiadanych zmian w polityce prywatności i zwróciła się do francuskiego organu ochrony danych (CNIL) o sprawdzenie możliwych konsekwencji ich wejścia w życie dla ochrony danych osobowych obywateli UE.

Przewodniczący Grupy Jacob Kohnstamm w liście do szefa firmy napisał, że „zmiany w polityce prywatności Google’a mogą mieć znaczenie dla obywateli większości lub wszystkich państw członkowskich UE, biorąc pod uwagę szeroki zakres usług Google’a i ich popularność”. Apel Grupy Roboczej nie ma dla internetowego giganta charakteru wiążącego, ale niezastosowanie się do prośby ekspertów może postawić Google’a w niekorzystnym świetle.

Google planował wprowadzić nową „Politykę prywatności” oraz nowe „Warunki korzystania z usług” już 1 marca. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim ujednolicenia wszystkich polityk prywatności stosowanych w różnych narzędziach Google’a (łącznie jest ich 60). Zdaniem firmy proponowane zmiany mają stanowić jedynie uproszczenie obowiązujących zasad.

Innego zdania są europejskie instytucje dbające o ochronę danych osobowych, a także wiele organizacji pozarządowych i użytkowników internetu. Ich zdaniem nowa polityka może stwarzać zagrożenia dla prywatności. Głównym problemem jest planowane łączenie informacji o użytkownikach z różnych usług (wyszukiwarek, map i portali). Zebrane informacje mają służyć m.in. trafniejszemu profilowaniu reklam i dostosowywaniu wyników wyszukiwania do potrzeb użytkowników.

Jeśli nowa polityka wejdzie w życie, nie będzie możliwości uniknięcia udostępniania i integracji wszystkich naszych danych. Jedyną drogą będzie rezygnacja z używania narzędzi firmy, a zatem z produktów takich jak Google +, Google Maps czy Youtube.

Grupa Robocza Artykułu 29 to niezależny organ doradczy w sprawach ochrony danych i prywatności powołany na mocy artykułu 29 Dyrektywy o ochronie danych 95/46/WE. W skład tego organu wchodzą przedstawiciele krajowych organów ochrony danych z państw członkowskich UE, Europejskiego Inspektora Ochrony Danych oraz Komisji Europejskiej. Wśród nich jest także polski GIODO.

Opracowanie: Hanna Szymańska

Polecamy wywiad z Barbarą Gubernat poświęcony nowej polityce prywatności Google’a: Trochę szumu wokół Google’a nie zaszkodzi

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.