Czy powstanie kolejna mega baza danych o…

Artykuł
18.09.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

Czy powstanie kolejna mega-baza danych o Polakach? Tego chciałoby Ministerstwo Finansów, które ogłosiło, że w ramach powstającego systemu informatycznego e-Podatki w jednej centralnej bazie zostaną zebrane informacje o wszystkich podatnikach. Dziś przechowywane są w 400 osobnych bazach w urzędach skarbowych. Pomysł reklamowany jest jako wielkie udogodnienie - już w 2015 r. fiskus przygotuje rozliczenie PIT dla podatnika, a urzędnicy, którzy dzięki systemowi będą mieli mniej pracy, zostaną skierowani do bezpośredniej obsługi klientów. Urząd skarbowy przypomni podatnikowi o terminie zapłacenia podatków SMS-em, mailem lub telefonicznie.

Całość ma prawdopodobnie na celu uszczelnienie systemu ściągania podatków, co zasadniczo trudno krytykować. Doświadczenia z innymi centralnymi rejestrami danych pokazują jednak, że tworzenie centralnych rejestrów danych to nie jest droga usłana różami. Jeden z gorszych scenariuszy zrealizował się przy okazji tworzenia centralnej bazy danych uczniów (SIO): przez najbliższe 3 lata nauczyciele mają wprowadzać bardzo szczegółowe dane, których przydatność dla zarządzania oświatą jest dyskusyjna, zarówno do nowego jak i starego systemu SIO.

Przy okazji obecnej dyskusji na temat przekazywania danych finansowych poza granice Unii Europejskiej (w ramach międzynarodowych porozumień, jak i na własną rękę), warto również pamiętać zagwarantowaniu, żeby dane polskich podatników nie trafiały w niepowołane ręce.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.