Czy zbieranie danych telekomunikacyjnych np. billingów i…

Artykuł
11.07.2013
1 min. czytania
Tekst

Czy zbieranie danych telekomunikacyjnych – np. billingów i danych o lokalizacji telefonu wszystkich obywateli UE narusza prawa człowieka? Trybunał Sprawiedliwości UE ocenia czy tzw. dyrektywa retencyjna, na podstawie której powstały w krajach członkowskich ogromne bazy danych telekomunikacyjnych: billingów, danych o lokalizacji i o abonentach, stanowi proporcjonalną ingerencję w prawa podstawowe. Na podstawie dyrektywy dane zbierane są „na wszelki wypadek”. Trybunał rozstrzygnie więc, czy można zbierać dane o wszystkich w celu walki z przestępczością, o którą podejrzani są nieliczni.

Postępowanie wszczęto na skutek pytań sądów z Irlandii i Austrii, które uznały wynikającą z dyrektywy ingerencję w prywatność za nieproporcjonalną. 10 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Trybunału. Na kolejnym - 7 listopada - stanowisko przedstawi Rzecznik Generalny Trybunału. Zaś kilka tygodni później – czyli już w 2014 r. – poznamy orzeczenie. W Polsce efektem wdrożenia dyrektywy retencyjnej są przepisy, które pozwalają w niemal dowolny sposób pobierać służbom nasze billingi.

Więcej informacji o postępowaniu przed Trybunałem

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.