Decydujące głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie danych pasażerów linii lotniczych (PNR) już jutro!

Artykuł

Jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się rozstrzygające głosowanie nad przyjęciem kontrowersyjnego porozumienia w sprawie przechowywania i udostępniania danych pasażerów linii lotniczych (PNR) między państwami Unii Europejskiej a Stanami Zjednoczonymi. Ponownie zaapelowaliśmy do polskich eurodeputowanych o jego odrzucenie.

System PNR opiera się na profilowaniu, czyli założeniu, że w oparciu o pewien zestaw cech można przewidzieć przestępcze zamiary konkretnego człowieka. Dane pasażerów od kilku lat są wykorzystywane przez amerykańskie organy ścigania, jednak do tej pory nie pojawiły się żadne dowody na to, że dzięki nim wzrosła wykrywalność przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Jesteśmy przekonani, że przyjęcie proponowanych rozwiązań dramatycznie ograniczy prywatność pasażerów linii lotniczych. Istnieją również poważne wątpliwości, czy są one zgodne z prawem polskim i europejskim. Dlatego kolejny raz zwracamy uwagę na ten niezwykle istotny problem i apelujemy do europarlamentarzystów o odrzucenie porozumienia w całości.

Więcej na temat sporu o dane PNR

Historia naszych działań w sprawie porozumienia o przekazywaniu danych PNR 

Aktualizacja

19 kwietnia 2012 r. Parlament Europejski przyjął porozumienie w sprawie przekazywania danych pasażerów linii lotniczych do USA. Polscy europosłowie w większości głosowali za porozumieniem (39 osób). Troje głosowało przeciw, siedmioro wstrzymało się od głosu.

Wyniki głosowania

Komentarze

Zgodzili się na przekazywanie PNR za "ocean" (tak powiedzieli w radio). Pozostaje już tylko sprawdzić jak głosowali "nasi" przedstawiciele. I wyciągać wnioski. Rezygnuję z latania. Wolę rower. ;) Pozdrawiam.

Dodaj komentarz