Dobre wieści z frontu ACTA!

Artykuł
31.05.2012
1 min. czytania
Tekst

Temat ACTA jest wciąż żywy w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie Parlament Europejski na lipcowej sesji będzie decydował o dalszych losach tego kontrowersyjnego porozumienia. Jednak zanim się to stanie, swoje opinie musi wyrazić pięć kluczowych komisji parlamentarnych. Pierwsze głosowania już za nami, a ich wyniki dają ogromną nadzieję na to, że ACTA wkrótce całkiem upadnie.

We wszystkich głosujących dziś komisjach: przemysłu (ITRE), prawnej (JURI) oraz wolności obywatelskich (LIBE) zwyciężyła opcja głosowania już w lipcu (czyli nieczekania na wyrok ETS) i odrzucenia ACTA! Właśnie na takie wyniki czekaliśmy.

Nie należy jednak tracić czujności, bo już w poniedziałek 4 czerwca czeka nas kolejne istotne posiedzenie – tym razem będzie to Komisja Rozwoju (DEVE). Jednak najważniejsza komisja, ds. handlu międzynarodowego (INTA) głosowanie w sprawie ACTA planuje na 21 czerwca. Do tego czasu ważne jest skuteczne przekonanie jej członków do opowiedzenia się przeciwko traktatowi.

Europejscy deputowani są w większości nieprzychylne nastawieni do ACTA, pamiętajmy jednak, że większość ta nie jest znacząca. Sytuacja nadal może rozwinąć się w każdym kierunku, dlatego tak duże znaczenie mają rekomendacje poszczególnych komisji. To właśnie one mogą wpłynąć na postawę wahających się europosłów.  Ważne jest przy tym, by głosowanie planarne nie zostało przełożone na inny – późniejszy termin.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.