Dwa tygodnie temu Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja…

Artykuł
30.10.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

Dwa tygodnie temu Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Amnesty International Polska wystosowały do polskich władz oraz organów kontrolnych listę 100 pytań dotyczących PRISM. Dziś upływa termin udzielenia odpowiedzi, ale otrzymaliśmy je tylko od niektórych adresatów pytań: Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Kancelaria Premiera, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedłużyły termin na udzielenie odpowiedzi do 14 grudnia, argumentując to dużą ilością pytań zawartych we wnioskach. Do niektórych instytucji nasze wnioski zostały wysłane pocztą tradycyjną, więc spodziewamy się, że odpowiedzi otrzymamy odpowiednio później. O wszystkich będziemy szczegółowo informować w przyszłym tygodniu.

Uzyskanie informacji bezpośrednio od polskich władz stało się jeszcze ważniejsze w kontekście dzisiejszej publikacji hiszpańskiego dziennik El Mundo, z której wynika, że Polska jest jednym z 20 krajów udostępniających dane amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Czy polskie władze potwierdzą te doniesienia – mamy nadzieję dowiedzieć się wkrótce bezpośrednio od nich.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.