Dyrektywa policyjna – co się dzieje?

Artykuł
26.06.2017
3 min. czytania
Tekst
Image
element dekoracyjny

27 kwietnia 2016 r. Parlament Europejski i Rada UE przyjęły tzw. dyrektywę policyjną. Ma ona zostać wdrożona do polskiego porządku prawnego do 6 maja 2018 r. Dyrektywa stanowi próbę pogodzenia dwóch wartości. Z jednej strony jej celem jest ułatwienie wymiany danych osobowych między państwami członkowskimi, co ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia skutecznej współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych i współpracy policyjnej. Z drugiej zaś, przyjęcie dyrektywy służy wzmocnieniu praw osób, których dane dotyczą. Dyrektywa przewiduje w szczególności uprawnienie jednostki do informacji, czy dotyczące jej dane są przetwarzane, oraz prawa dostępu do danych, a także złożenia skargi do organu nadzorczego odpowiadającego za monitorowanie właściwego stosowania dyrektywy policyjnej.

W związku z tym, że sposób wdrożenia dyrektywy policyjnej ma ogromny wpływ na poziom ochrony praw i wolności człowieka w Polsce, wystąpiliśmy – wspólnie z Amnesty International i Helsińską Fundacją Praw Człowieka – do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji z prośbą o informacje dotyczące prac przygotowawczych do jej wdrożenia. Mamy nadzieję, że choć trochę zwiększymy w ten sposób transparentność procesu przygotowywania tych przepisów oraz że uzyskamy – podobnie jak inni zainteresowani obywatele – możliwość wyrażenia naszej opinii na temat projektu.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.