Dziennikarze na podsłuchu

Artykuł
15.01.2016
1 min. czytania
Tekst
Image
megafon

Komendant Główny Policji poinformował, że w wyniku przeprowadzonego w Komendzie Głównej Policji audytu ujawniono funkcjonowanie dwóch grup operacyjnych powołanych w związku z tzw. aferą podsłuchową. Zadaniem pierwszej z nich było wsparcie prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga. Natomiast druga miała ustalić, czy funkcjonariusze organów ścigania ujawniali nagrania rozmów polityków. Wątpliwości budzą działania drugiej – składającej się z funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych (BSW) – grupy. Wiele wskazuje, że policjanci podsłuchiwali dziennikarzy i członków ich rodzin. Wewnętrzna kontrola w policji ma wykazać, na ile te działania były zasadne i zgodne z prawem. Nie złożono jeszcze doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak już teraz wobec 7 funkcjonariuszy uczestniczących w tym śledztwie rozpoczęto postępowania dyscyplinarne.

Doniesienia o objęciu kontrolą operacyjną dziennikarzy wzbudzają szczególne kontrowersje. Ochrona wolności mediów jest jedną z podstawowych zasad państwa demokratycznego. Dlatego działania jakichkolwiek służb wobec mediów powinny podlegać szczególnej kontroli i być podejmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dotychczasowe doniesienia sugerują, że w tym przypadku mogło dojść do naruszenia tych fundamentalnych zasad.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.