Facebook przeprowadził niedawno badanie, którego nieświadomymi uczestnikami…

Artykuł
30.06.2014
1 min. czytania
Tekst

Facebook przeprowadził niedawno badanie, którego nieświadomymi uczestnikami było blisko 700 000 użytkowników. Pracownicy serwisu postanowili sprawdzić, jak ludzie reagują na pozytywne i negatywne powiadomienia. Dlatego też jedna z grup poddanych badaniu otrzymywała radosne informacje, natomiast druga nacechowane negatywnie. Okazuje się, że radosne powiadomienia zachęcają nas do dzielenia się wesołymi informacjami, a te smutne pobudzają do dodawania negatywnych postów.

Z regulaminu Facebooka wynika, że dane użytkowników mogą być wykorzystywane do analiz i badań, jednak nie zmienia to faktu, że takich działań nie można uznać za moralnie akceptowalne. Nie wiemy, jakie konsekwencje emocjonalne przyniósł niezamierzony udział w badaniu, ale jedno jest pewne: nie dotknęło ono tylko wybranych. Ich emocjonalnie zmanipulowanej posty zobaczyli znajomi, którzy pod ich wpływem mogli dalej przekazywać takie impulsy. Zastanawiające jest jeszcze jedno: jak Facebook z jego tajemniczym algorytmem, decydującym o tym, co zobaczymy w swoim polu powiadomień, wykorzysta nowo zdobytą wiedzę, skoro nie miał oporów przed tego typu badaniem?

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.