Globalne sieci reklamowe będą walczyć z piractwem

Artykuł
16.07.2013
2 min. czytania
Tekst

Rząd USA rozpoczął kolejną krucjatę przeciwko naruszeniom monopolu prawnoautorskiego amerykańskich firm. Oczywiście, nie chodzi o walkę z Internetem, ale o promowanie innowacji, wspieranie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i zachowanie globalnej konkurencyjności USA. Jak Obama zamierza to osiągnąć? Tym razem nie poprzez międzynarodowe, wiążące porozumienie (pamiętamy ACTA), ale samoregulację sieci reklamowych.

Przy wsparciu amerykańskiej administracji oraz największej organizacji zrzeszającej reklamodawców Interactive Advertising Bureau zawiązała się koalicja internetowych gigantów, którzy dobrowolnie przyjęli zbiór "dobrych praktyk". W jej skład weszły: 24/7 Media, Adtegrity, AOL, Condé Nast, Google, Microsoft, SpotXchange i Yahoo!. Ich pomysł na walkę z naruszeniami praw autorskich to ograniczenie przepływu zysków z reklamy internetowej operatorom stron, które publikują tzw. pirackie treści. Przy tak szerokiej koalicji firm kontrolujących rynek reklamowy, strategia odcięcia od środków finansowych ma wielkie szanse powodzenia.

Wytyczne, przyjęte przez firmy wchodzące w skład antypirackiej koalicji, zakładają reagowanie na zgłoszenia podmiotów, których prawa w sieci zostały naruszone. Powstanie zatem coś podobnego, do znanego także w Polsce systemu notice and take down, który zakłada usuwanie treści przez pośredników internetowych w przypadku otrzymania przez nich tzw. wiarygodnej wiadomości o naruszeniu prawa (nie tylko autorskiego, także np. dóbr osobistych). Z jedną istotną różnicą: firmy wchodzące w skład koalicji nie będą usuwać cudzych treści (nawet gdyby chciały nie mogą, bo zgłoszenia nie dotyczą ich serwerów), natomiast będą blokować wyświetlanie reklam na stronach, które publikują treści zgłoszone jako nielegalne. Tą drogą mogą zablokować podstawowe źródło przychodów serwisom, które inne firmy lub organizacje (te zgłaszające naruszenia) uważają za pirackie. O tym, kto ma rację będzie decydowała firma przyjmująca zgłoszenie.

Tych, którzy obawiają się arbitralności decyzji podejmowanych przez globalne korporacje, prezydent Obama zapewnia: "te starania muszą być podejmowane w sposób zgodny z obowiązującym prawem oraz zasadami ogólnej polityki internetowej, realizowanej przez administrację USA, z naciskiem na prywatność, wolność słowa, uczciwy proces i konkurencję." Czy czujecie się uspokojeni?

Katarzyna Szymielewicz

Źródła:

Komunikat administracji USA o powołaniu koalicji
Dobre praktyki dla sieci reklamowych jak reagować na piractwo i naruszenia praw autorskich (wytyczne)

Więcej na ten temat:

techdirt: Google, Microsoft And Other Ad Networks Agree To 'Best Practices' To Stop Ads From Appearing On 'Pirate' Sites

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.