Granice inwigilacji: zapraszamy na debatę 11 września

Artykuł
09.09.2013
2 min. czytania
Tekst
Image

Czy polskie służby korzystały z amerykańskich programów masowej inwigilacji? Czy elektroniczna inwigilacja obywateli jest w ogóle dopuszczalna, a jeśli tak, to jakie są jej granice? Te pytania chcielibyśmy zadać polskim decydentom podczas debaty organizowanej 11 września 2013 r. w ramach polskich obchodów Międzynarodowego Sprzeciwu Wobec Inwigilacji, ustanowionego w rocznicę zamachów na World Trade Center.

Osoby odpowiedzialne w polskim państwie za bezpieczeństwo, sprawy wewnętrzne czy dyplomację nie wypowiedziały się dotychczas, czy Polska korzystała z PRISM i innych programów. Nadszedł czas, żeby obywatele otrzymali odpowiedzi na dręczące ich pytania – tak potrzebę rozmowy uzasadniają organizatorzy: Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Amnesty International. – W czasie „Wiosny internautów” debata została wymuszona protestami na ulicach. Warto jednak rozmawiać zanim temperatura konfliktu przekroczy linię, za którą nie jest już możliwa merytoryczna wymiana argumentów.

Do udziału w spotkaniu „Granice inwigilacji: Debata obywateli z władzami na temat problemu dopuszczalności i granic masowej, elektronicznej inwigilacji” zaprosiliśmy przedstawicieli najważniejszych organów odpowiedzialnych za polską politykę bezpieczeństwa, nadzór nad służbami specjalnymi i ochronę praw człowieka. Czy zaproszeni goście potraktują wątpliwości obywateli poważnie? Dotychczas swój udział w debacie potwierdzili: prokurator Andrzej Niewielski z Biura Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej, senator Józef Pinior, poseł Ryszard Kalisz, poseł Marek Opioła i dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski. Swoją obecność potwierdził też – jako jedyny przedstawiciel rządu – Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. Czy to jedyny członek rządu zainteresowany problemem ochrony prywatności polskich obywateli? Tego dowiemy się już niedługo.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy również obywateli: każdy mógł przesłać nam pytanie, które chciał zadać gościom. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że obywatele chcą wiedzieć, gdzie według polskich władzy leży granica między wolnością jednostki a bezpieczeństwem państwa, jak polski rząd chroni prywatność obywateli. Pytają dlaczego, podczas gdy agencje rządowe zachodnich państw ostrzegają swoich obywateli przed zagrożeniami dla prywatności, polskie władze milczą. Pytania będzie mogła też zadawać publiczność na sali.

Dyskusję poprowadzi dziennikarz Polityki i TOK FM Jacek Żakowski. Spotkanie będzie nagrywane, a nagranie zostanie w całości udostępnione w Internecie. Kamera będzie skierowana na scenę, nagrywanie dźwięku zostanie podłączone do sprzętu nagłaśniającego (mikrofonów).

Termin i miejsce debaty: 11 września 2013 r., godz. 18:00, sala 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Warszawa.

Wstęp wolny. Na debatę może przyjść każdy bez wcześniejszego zapisu. Zapraszamy!

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.