KE wypracowała unijny standard stosowania skanerów ciała

Artykuł
16.11.2011
2 min. czytania
Tekst

Skanery ciała to narzędzia wykorzystywane do prześwietlania pasażerów na lotniskach, służące zwiększeniu bezpieczeństwa podróżujących. Wprowadzono je najpierw w Stanach Zjednoczonych, aktualnie stosowane są również w Europie. Urządzenia te naświetlają człowieka milimetrowymi falami radiowymi i w ten sposób są w stanie uzyskać obraz tego, co dana osoba skrywa pod ubraniem, niezależnie od rodzaju materiału z jakiego ta rzecz została wytworzona.

Problem ze skanerami polega na tym, że ich częścią składową są dyski twarde, na których mogą być zapisywane pobrane obrazy. Zapisany obraz to nic innego, jak postać zupełnie nagiego człowieka, w dodatku w 3D. Obrazy mogą trafić w niepożądane ręce, gdyż urządzenia te mogą łączyć się z innymi przez USB i Ethernet, a po wyłączeniu filtrów prywatności możliwe jest eksportowanie plików typu RAW. Niektórzy obawiają się, że skanery staną się dodatkowo narzędziem dyskryminacji, ponieważ skanowaniu będą częściej poddawane osoby określonej narodowości lub rasy. Kwestią sporną jest także „prześwietlanie” dzieci.

Komisja Europejska starając się wyjść naprzeciw tym bolączkom, wypracowała ramy prawne dotyczące stosowania skanerów w Unii. Zakłada się, że stosowanie skanerów ma być dobrowolne. Lotniska będą mogły zdecydować, jakiego rodzaju skanerów będą używać (wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie lub nie). Podobnie pasażerom pozostawione będzie prawo wyboru alternatywnych form kontroli. Według KE skanery ciała nie powinny umożliwiać zapisywania, przechowywania, kopiowania lub odzyskiwaniu obrazów. Osoba przeglądająca obraz powinna znajdować się w oddalonym miejscu, a obraz nie powinien łączyć się z obrazowaną osobą.

Do tej pory skanery nie były poddane żadnym unijnym regulacjom, a państwa mogły stosować je zgodnie z prawem obowiązującym w ich kraju. Wprowadzenie norm na poziomie UE ma gwarantować zharmonizowany poziom przestrzegania praw podstawowych oraz norm w zakresie ochrony zdrowia pasażerów lotniczych.

Więcej na ten temat:

Dziennik Internautów: Skanery ciała – UE ma wytyczne ich stosowania

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.