Komputer ubierze cię u Prady

Artykuł
11.10.2012
4 min. czytania
Tekst

Inteligentny monitoring, rozpoznawanie twarzy i targetowanie behawioralne w jednym? Po raz kolejny okazuje się, że technologia wyprzedza naszą wyobraźnię. Zaprezentowana w ostatnich dniach przez firmę Graymatics nowinka, którą można określić jako "rozpoznawanie produktu", ma być narzędziem używanym przez reklamodawców dla zwiększenia efektywności marketingu online. Ale to tylko jedno z jej możliwych zastosowań…

Jak donosi Technology Review, nowe oprogramowanie jest w stanie automatycznie zidentyfikować poszczególne produkty na zdjęciach lub nagraniach video – na przykład markowe okulary czy koszulki. Następnie, potrafi połączyć je z takimi samymi lub podobnymi towarami dostępnymi w sklepach internetowych. Jako jeden z przykładów zaprezentowano zdjęcie Brada Pitta i Angeliny Jolie towarzyszące artykułowi prasowemu. Za pomocą kursora można było sprawdzić marki ich okularów i bezpośrednio połączyć się ze stroną sklepu internetowego, który ma je w swojej ofercie.

Program skanuje zdjęcia dostępne w sieci i rozpoznaje te same obiekty na zdjęciach lub nagraniach umieszczanych przez innych użytkowników. Za pomocą algorytmu jest w stanie wyróżnić poszczególne elementy, jak kolor, kształt, czy tekstura. Wreszcie, znajduje najbardziej podobne produkty w bazie uwzględniającej np. oferty Amazonu i eBaya.

Choć technologia w założeniu ma być wykorzystywana do działań marketingowych, nietrudno wyobrazić sobie inne zastosowania. Przecież nie tylko pozwala samym użytkownikom na znalezienie pożądanych produktów, ale pozwala także firmom uzyskać więcej informacji o nas. Jak pokazują badania, to, jakie ubrania wybieramy, mówi bardzo wiele na temat naszej płci, wieku, miejsca zamieszkania, stylu życia i zachowania. Skuteczność oprogramowania w zakresie rozpoznawania marek odzieżowych musi się zatem przełożyć na określenie jeszcze większej liczby cech ich użtykowników, takich jak zarobki, wykształcenie, pochodzenie i różnego rodzaju preferencje. 

Tego typu analizy mogłyby znaleźć zastosowanie do ogromnych zbiorów zdjęć będących w posiadaniu Facebooka, zamieszczanych na blogach czy portalach takich jak Flickr. Ale także do obrazu z kamer monitoringu wizyjnego. Można wyobrazić sobie następujący scenariusz: wchodzimy do sklepu meblowego, kamera rejestruje obraz i uruchamia mechanizm rozpoznania produktu. Bazując na cenie naszej torebki, spodni, kurtki i butów, komputer natychmiastowo stwierdza, że jesteśmy biali, w średnim wieku, mamy średnie zarobki i wykształcenie. Pomaga to ustalić nie tylko naszą wartość jako klienta, ale także dane dotyczące naszego stylu życia, gustu muzycznego i wielu innych. Niezależnie od tego, czy informacja jest prawdziwa, przekazywana jest sprzedawcom i ochroniarzom i decyduje o sposobie, w jaki będziemy traktowani. Ze względu na funkcję rozpoznawania twarzy, dzięki kolejnym wizytom w danym sklepie, nasz profil będzie mógł być uzupełniany w oparciu o kolejne stroje. Sklepy będą mogły również wchodzić we współpracę z innymi przedsiębiorcami, by pozyskać nasze zdjęcia wykonane w różnych miejscach i sytuacjach – wszystko w celu budowy bardziej dokładnego, pełnego profilu. W efekcie, zaczniemy bardziej uważać na to, co na siebie wkładamy i jakie produkty ze sobą nosimy.

Brzmi dziwnie? Jay Stanley przekonuje, że w ostatnich latach widział wiele "naciąganych" scenariuszy dotyczących nadzoru, które stawały się rzeczywistością. Stwierdza przy tym, że jeśli ten system nie znajdzie zastosowania, stanie się to albo z powodów finansowych, albo dlatego, że będziemy śledzeni już na wystarczająco wiele innych sposobów… Niezależnie od tego, opisana technologia jest kolejnym dowodem na to, jak szybko rozwija się zdolność komputerów w zakresie "rozumienia" tego, co "widzą". Mając to na uwadze, warto się zastanowić, czy będziemy bezczynnie przyglądać się temu procesowi, czy rozpoczniemy działania mające na celu wykreowanie dobrych praktyk i ochronę naszej prywatności.

Opracowanie: Barbara Gubernat

Więcej na ten temat:

ACLU: Newest Video Analytics Technique “Product Recognition” Aims to Judge You By What You Wear

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.