Masowa inwigilacja prowadzona przez USA narusza prawa…

Artykuł
29.07.2014
1 min. czytania
Tekst

Masowa inwigilacja prowadzona przez USA narusza prawa człowieka i uniemożliwa pracę dziennikarzy i prawników. To wniosek ze wspólnego raportu Human Rights Watch i American Civil Liberties Union (ACLU). Organizacje zapytały o opinię dziennikarzy, ekspertów oraz prawników pracujących w obszarze bezpieczeństwa i wywiadu. Amerykańska konstytucja gwarantuje im m.in. prywatność korespondencji czy możliwość ochrony źródeł informacji. Niestety, zwiększanie nadzoru nad komunikacją prowadzi do tego, że działalność adwokatów czy dziennikarzy staje się niemożliwa do wykonywania lub niezwykle ryzykowna. Konsekwencje wychodzą jednak poza trudności zawodowe i brak możliwości prowadzenia, prywatnej, nienadzorowanej komunikacji. Ryzyko kontroli nad prywatną komunikacją wg. badanych prowadzi do erozji fundamentów demokracji jakimi są niezależność dziennikarska i bezpieczeństwo źródeł informujących o naruszeniach praw człowieka.

W badaniach poruszono również problem tego, że metody zabezpieczania się przed inwigilacją dla wielu prawników, dziennikarzy i ich źródeł są mało znane lub zbyt trudne do wdrożenia. O takich metodach piszemy m.in w materiałach Prywatność w sieci – odzyskaj kontrolę!. Publikacja amerykańskich organizacji zawiera szereg rekomendacji dla Waszyngtonu, których niestety, jak pokazują informacje z kolejnych wycieków na temat masowej inwigilacji, nie będzie chciał wdrożyć.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.