NIE dla filtrowania internetu!

Artykuł
21.02.2018
4 min. czytania
Tekst
Image

Internet, jaki znamy, jest zagrożony. Dlaczego? Komisja Europejska proponuje, by wszystkie teksty, obrazki czy multimedia, jakie udostępniamy w popularnych serwisach społecznościowych, były filtrowane przez algorytm. Te, które automat zidentyfikuje jako naruszające prawo autorskie, nie zostaną opublikowane. To mogą być memy, filmy z wakacji, ale także teksty, takie jak recenzje cytujące inne opracowania czy materiały.

Dlaczego filtrowanie treści w Internecie nie działa? Wytłumaczmy to na przykładzie: w nagraniu z wykładu na harwardzkim wydziale prawa profesor odtworzył krótki fragment piosenki Jimiego Hendrixa. To całkowicie legalne: przepisy o dozwolonym użytku pozwalają wykorzystywać cudze utwory w celach edukacyjnych. Ale filtr na YouTube nie był w stanie ocenić kontekstu, więc po prostu zablokował wykład.

To niebezpieczne rozwiązanie Komisja Europejska wprowadziła w propozycji dyrektywy dotyczącej reformy praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, nad którą pracuje Parlament Europejski. Obowiązek automatycznego filtrowania treści poprzez dedykowane oprogramowanie (art. 13 projektu dyrektywy) byłby nałożony na pośredników internetowych, czyli serwisy takie jak YouTube, Facebook czy Flickr. Oznacza to nic innego jak ciągły monitoring i nadzór nad informacjami oraz cenzurę treści w sieci.

Obecnie projekt dyrektywy zaproponowany przez Komisję Europejską we wrześniu 2016 r. jest przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim. Na koniec marca planowane jest głosowanie w Komisji JURI, która odpowiada za ten dokument. Polskimi europarlamentarzystami w JURI są: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Tadeusz Zwiefka, Kosma Złotowski oraz Stanisław Żółtek.

Co możesz zrobić?

Nadchodzące tygodnie są kluczowe! Decyzja Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI) w sprawie filtrowania zapadnie już 26 lub 27 marca!

I. Skontaktuj się z europosłami

Zadzwoń, tweetnij lub napisz e-mail do polskich europosłów Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego (JURI). Użyj hashtagów #CensorshipMachine oraz #filterfail. Pokaż, że jesteś przeciw filtrowaniu internetu (artykułowi 13).

Napisaliśmy kilka tweetów dla inspiracji, ale zachęcamy do tworzenia własnych.

  • ".@(nick) Broń naszej wolności wypowiedzi w Internecie. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright".
  • ".@(nick) Broń naszej prywatności w sieci. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright".
  • ".@(nick) Pokaż, że zależy ci na prywatności i wolności wypowiedzi obywateli, i zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright".
  • ".@(nick) filtry internetowe nie działają. Proszę, zatrzymaj #censorshipmachine w projekcie dyrektywy #copyright".

Lista polskich przedstawicieli w komisji:

  • Tadeusz Zwiefka - +32(0)2 28 45258, (56) 471 60 21, tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu, @TadeuszZwiefka
  • Kosma Złotowski - +32(0)2 28 45775, +48 52 346 00 28, kosma.zlotowski@europarl.europa.eu, @KosmaZlotowski
  • Stanisław Żółtek - +32(0)2 28 49603, stanislawjozef.zoltek@europarl.europa.eu
  • Lidia Joanna Geringer de Oedenberg - +32(0)2 28 45809, (71) 323 08 21,lgeringer@lgeringer.pl, @lidiageringer

II. Poinformuj znajomych o problemie

Jeżeli jesteś na Facebooku, możesz dołączyć do wydarzenia "NIE dla filtrowania internetu!".

Więcej informacji na stronie Centrum Cyfrowego

Wesprzyj naszą walkę o wolność i prywatność. Przekaż darowiznę lub 1% podatku (KRS: 0000327613).

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.