Nieudany eksperyment z profilowaniem bezrobotnych właśnie przechodzi do historii

Artykuł
14.06.2019
3 min. czytania
Tekst
Image
Bezrobotni

Miało być sprawnie i nowocześnie, ale mechaniczne przydzielanie bezrobotnych do trzech kategorii odpowiadających stopniowi „oddalenia od rynku pracy” kończyło się niesprawiedliwymi i niezrozumiałymi dla nich decyzjami. „Dostałam pierwszy profil, a mój brat drugi. W sumie nie wiem, czym różni się nasza sytuacja” – frustrowała się na naszej stronie bezrobotna 30-latka. Od dziś urzędy pracy nie będą profilować bezrobotnych.

Już na etapie prac legislacyjnych zwracaliśmy uwagę na potencjalne zagrożenia. Po wejściu przepisów w życie zbadaliśmy, jak profilowanie działa w praktyce, m.in. analizując dane uzyskane z ponad 100 urzędów pracy.

Zabiegaliśmy o przejrzystość: ujawniliśmy kwestionariusz zawierający pytania wykorzystywane do profilowania i wywalczony w sądzie algorytm, czyli punkty przypisywane poszczególnym odpowiedziom na pytania oraz widełki punktowe, które kwalifikowały osoby do jednego z trzech profili.

Konsekwentnie zabiegaliśmy o zmianę przepisów: zwróciliśmy się do Rzecznika Praw Obywatelskich z apelem o skierowanie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Choć ostatecznie Trybunał uznał ich niezgodność z konstytucją tylko pod kątem formalnym, rząd skorzystał z tej okazji, żeby zrezygnować z profilowania. Nowe przepisy weszły dziś w życie.

Odkryj pozostałe 9 wygranych walk Panoptykonu i wspieraj nasze działania!

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.