Nieudany eksperyment z profilowaniem bezrobotnych właśnie przechodzi do historii

Artykuł
Bezrobotni

Miało być sprawnie i nowocześnie, ale mechaniczne przydzielanie bezrobotnych do trzech kategorii odpowiadających stopniowi „oddalenia od rynku pracy” kończyło się niesprawiedliwymi i niezrozumiałymi dla nich decyzjami. „Dostałam pierwszy profil, a mój brat drugi. W sumie nie wiem, czym różni się nasza sytuacja” – frustrowała się na naszej stronie bezrobotna 30-latka. Od dziś urzędy pracy nie będą profilować bezrobotnych.

Już na etapie prac legislacyjnych zwracaliśmy uwagę na potencjalne zagrożenia. Po wejściu przepisów w życie zbadaliśmy, jak profilowanie działa w praktyce, m.in. analizując dane uzyskane z ponad 100 urzędów pracy.

Zabiegaliśmy o przejrzystość: ujawniliśmy kwestionariusz zawierający pytania wykorzystywane do profilowania i wywalczony w sądzie algorytm, czyli punkty przypisywane poszczególnym odpowiedziom na pytania oraz widełki punktowe, które kwalifikowały osoby do jednego z trzech profili.

Konsekwentnie zabiegaliśmy o zmianę przepisów: zwróciliśmy się do Rzecznika Praw Obywatelskich z apelem o skierowanie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Choć ostatecznie Trybunał uznał ich niezgodność z konstytucją tylko pod kątem formalnym, rząd skorzystał z tej okazji, żeby zrezygnować z profilowania. Nowe przepisy weszły dziś w życie.

Odkryj pozostałe 9 wygranych walk Panoptykonu i wspieraj nasze działania!

Komentarze

Nie ma się z czego cieszyć. Było mi na rękę, że miałem 3 grupę i nie dawali mi tych dziadowskich ofert pracy. Teraz będą mi wciskać oferty pracy za minimalne krajowe, które zeżrą mi czas i pieniądze na bilety, znów będę musiał kombinować by odpaść u pracodawcy w castingu, bo ja chcę mieć tylko ubezpieczenie zdrowotne, bo tak jest mi na rękę. Wiecie, ile musiałem się namęczyć by dostawać 3 grupę (bo często dawali mi pomiędzy pracami 2)? Nie należało tego likwidować, tylko podzielić ludzi na 2 grupy - tych co chcą oferty pracy i co nie chcą. A teraz... Jestem na was, bo lobbowaliście za likwidacją grup, wk****ony. DEZORGANIZUJECIE MI MOJE SPOKOJNE ŻYCIE I JESZCZE DUMĘ OKAZUJECIE napisem "sukces" CZEKAJĄC NA OKLASKI!

Dodaj komentarz