Która partia ma Cię na celowniku? Zainstaluj wtyczkę!

Artykuł
14.05.2019
5 min. czytania
Tekst
Image

Jak politycy mogą manipulować w sieci, żeby zdobyć Twój głos w wyborach? Jednym ze sposobów może być rozpowszechnianie tzw. targetowanych reklam politycznych w mediach społecznościowych. W Polsce wciąż mało wiemy o tym zjawisku. Dzięki wtyczce Who Targets Me dowiesz się, która partia próbuje wpłynąć na to, jak zagłosujesz w wyborach do europarlamentu.   

Manipulacja przez targetowanie 

Targetowanie reklam w mediach społecznościowych opiera się na wykorzystywaniu informacji, które gromadzą o nas platformy internetowe na podstawie naszej aktywności w sieci. Mechanizm ten od lat wykorzystują firmy, żeby zachęcić nas do nabywania swoich produktów. Tę samą broń w walce o nasze głosy w coraz większym stopniu stosują politycy. Pokazują to doświadczenia kampanii wyborczych w innych krajach (w tym osławiony przykład wyborów prezydenckich w USA z 2016 r. i zaangażowanie Cambridge Analytica). 

Tymczasem z targetowaniem reklam politycznych wiążą się pewne zagrożenia. Spersonalizowane reklamy mogą np. wykorzystywać szczególne cechy czy słabości określonych wyborców, które sprawiają, że stają się oni bardziej podatni na dany przekaz. Umożliwiają też partiom politycznym wybiórcze prezentowanie swojego programu poszczególnym grupom, utrudniając kompleksową analizę składanych obietnic, identyfikację niespójności w prowadzonej kampanii czy nawet wyborczej dezinformacji. Wreszcie mogą sprzyjać zamykaniu wyborców w jeszcze szczelniejszych bańkach informacyjnych, przyczyniając się do pogłębiania polaryzacji politycznej.  

Nie daj się zmanipulować, zainstaluj wtyczkę 

Brytyjska organizacja Who Targets Me stworzyła wtyczkę do przeglądarek internetowych Chrome i Mozilla Firefox, która zbiera informacje na temat reklam politycznych wyświetlanych poszczególnym osobom na Facebooku (w tzw. news feed). Wystarczy, że użytkownik zainstaluje wtyczkę, a następnie będzie normalnie korzystać z Facebooka. 

Wszystkie reklamy polityczne, które portal mu wyświetli, trafią do bazy reklam Who Targets Me. Po jakimś czasie użytkownik będzie mógł sprawdzić, które partie kierowały do niego reklamy, jakie były to przekazy, a także zobaczyć, dlaczego wyświetlono mu dane ogłoszenie. Dowie się więcej o tym, kto i dlaczego próbuje go przekonać np. do poparcia konkretnego kandydata albo zniechęcić do głosowania na tę czy inną opcję polityczną.    

Wtyczka Who Targets Me jest dostępna w języku polskim i jest w pełni bezpieczna z punktu widzenia ochrony danych osobowych (dane użytkowników takie jak numer użytkownika, wyświetlane na Facebooku reklamy i informacje techniczne – na podstawie zgody – trafiają wyłącznie do organizacji Who Targets Me). Do korzystania z wtyczki potrzebne jest podanie płci i kodu pocztowego. Dzięki temu dowiemy się, czy partie kierują różne przekazy do różnych osób, w zależności od płci i lokalizacji. Uwaga: wtyczka działa tylko na komputerze, nie można z niej korzystać, używając Facebooka w wersji mobilnej.

Targetowanie pod lupą – przyłącz się!

Panoptykon przygotowuje obecnie projekt badawczy poświęcony przejrzystości reklam politycznych w Internecie. Jego główna faza obejmie zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce. Instalując wtyczkę już teraz, nie tylko dowiesz się więcej o tym, kto i w jaki sposób próbuje walczyć o Twoje poparcie, ale pomożesz nam też w realizacji tego projektu. Na podstawie zbiorczych, w pełni anonimowych danych zebranych przy pomocy wtyczki, będziemy mogli przetestować jej działanie i zasugerować twórcom wtyczki, jak można ją ulepszyć. Twoje zaangażowanie pomoże nam rzucić więcej światła na to, jak gracze polityczni w Polsce wykorzystują targetowanie reklam do zdobywania głosów, i sprawdzić, czy służy ono do manipulowania opinią publiczną.

Jak możesz nam pomóc?

  1. Wejdź na: https://whotargets.me/en/.
  2. Zainstaluj wtyczkę (dostępna na Chrome i Firefox).
  3. Kliknij w ikonkę wtyczki i uzupełnij informacje o sobie (płeć, kod pocztowy, wiek, poglądy polityczne).
  4. Korzystaj z Facebooka na komputerze.
  5. Od czasu do czasu kliknij w ikonkę, żeby zobaczyć, czy wtyczka pokazuje już jakieś wyniki.
  6. Wyślij swoje uwagi na temat wtyczki na adres: fundacja@panoptykon.org. Przekażemy je twórcy wtyczki – organizacji Who Targets Me.

Zainstaluj wtyczkę Who Targets Me

Wesprzyj nas w walce z manipulacją i dezinformacją! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.