W dzisiejszym odcinku prowadzący podcast Panoptykon 4.0 – Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki – rozmawiają z Tomaszem Stawiszyńskim: sceptycznym entuzjastą teorii spiskowych, filozofem i publicystą.
Jak wygląda praca ludzi demaskujących fake newsy i czy ten wysiłek w ogóle ma sens? Czy platformy pomagają, czy bardziej przeszkadzają w docieraniu do prawdy? W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Mateuszem Cholewą – analitykiem organizacji Demagog (pierwszej w Polsce organizacji fact-checkingowej).
Jak nawigować w mediach społecznościowych skażonych dezinformacją i podatnych na wywoływanie ataków paniki? Czego mamy prawo oczekiwać od profesjonalnych redakcji, a jaka odpowiedzialność spoczywa na nas – zwykłych zjadaczach internetowego „kontentu”? Jak, własnymi kliknięciami, nie dokładać się do atmosfery strachu i wspierać rzetelne dziennikarstwo? Posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu.
Dzisiaj ma swoją premierę trzecia część trylogii Ukryta sieć Jakuba Szamałka, w której główną rolę grają nowe technologie. W trzeciej części pt. Gdziekolwiek spojrzysz jest to przede wszystkim sztuczna inteligencja. Panoptykon jest partnerem wydawnictwa, a w naszym konkursie do wygrania 5 kompletów trylogii, ufundowanych przez Wydawnictwo W.A.B. Rozlosujemy je wśród osób, które do 19.10 do godz. 12.00 prześlą nam za pośrednictwem formularza prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.
U nas wciąż głośno o propagandzie w mediach, czystkach kadrowych i ściganiu dziennikarzy w sądach. A jak wygląda cenzura w dobie nowoczesnych technologii? To zorganizowane kampanie hejterskie przeciwko dziennikarzom, rozsiewanie na ich temat dezinformacji i ujawnienie intymnych informacji w sieci, śledzenie ich telefonów za pomocą narzędzi hakerskich czy blokowanie stron internetowych niewygodnych mediów. Reporterzy Bez Granic opublikowali właśnie listę 20 „najgorszych cyfrowych drapieżników” czyli firm, organizacji, instytucji publicznych, które specjalizują się w takich działaniach albo dostarczają dla nich narzędzi. Dowiemy się z niej m.in., kto stał za armiami płatnych trolli i botów, które atakowały dziennikarzy w Rosji, Brazylii, Indiach czy Meksyku.
Szef Twittera, Jack Dorsey, ogłosił, że od 22 listopada portal przestanie sprzedawać reklamy polityczne na całym świecie. Jego zdaniem reklamy polityczne w mediach społecznościowych – precyzyjnie targetowane, optymalizowane z pomocą algorytmów i niesprawdzane pod kątem zawartości fałszywych informacji – stanowią zagrożenie dla dyskursu publicznego. Politycy powinni na zasięg zapracować, a nie go kupić.
Fundacja Panoptykon we współpracy z Fundacją Reporterów przygotowała Stop dezinformacji. Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji, w którym staramy się odpowiedzieć na najważniejsze problemy związane z dezinformacją:
- jak weryfikować źródła informacji i samą informację przy pomocy dostępnych – w większości darmowych – narzędzi;
- jak relacjonować zbliżające się wybory parlamentarne, tak by ograniczać negatywny wpływ dezinformacji na proces wyborczy
- jak w długofalowej perspektywie (nie tylko w kontekście wyborów) budować pozycję swojej redakcji jako rzetelnej i godnej zaufania.
Jesienne wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi główna faza badania, w którym przyglądamy się, jak partie polityczne w Polsce wykorzystują możliwości big data i algorytmów w walce o sukces wyborczy. Jednym z narzędzi, które wykorzystujemy w badaniu tego zjawiska, jest wtyczka Who Targets Me, która właśnie dostała ważne aktualizacje. Upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji (1.2.32), a jeżeli jeszcze jej nie masz – zainstaluj ją w swojej przeglądarce.
W wakacje ruszamy w Polskę. Tego lata możecie nas spotkać aż na trzech festiwalach. Na każdy z nich przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego: warsztaty, kreatywne ćwiczenia i panoptykonowe gadżety.
3-6 lipca – Open’er Festiwal, Gdynia
Na nasze stoisko w Strefie NGO zapraszamy Was wspólnie z Fundacją Centrum Cyfrowe. Obejrzycie nietypową wystawę, wcielicie się w algorytm Facebooka, zostaniecie twórcami kolaży – to tylko niektóre z aktywności, które pozwolą Wam spojrzeć na tematy, którymi się zajmujemy, pod nieco innym kątem.
9-13 lipca – SLOT Art Festival, Lubiąż
W słowach organizatorów SLOT Art to „przestrzeń, gdzie ludzie ze sobą rozmawiają, dyskutują, przeżywają coś razem, uczą się od siebie, pomagają sobie”. Nie mogło nas tam zabraknąć! Spotkacie nas w aż trzech miejscach:
Zapraszamy do naszej Orwell Cafe, czyli stoiska czynnego przez cały festiwal.
Jak politycy mogą manipulować w sieci, żeby zdobyć Twój głos w wyborach? Jednym ze sposobów może być rozpowszechnianie tzw. targetowanych reklam politycznych w mediach społecznościowych. W Polsce wciąż mało wiemy o tym zjawisku. Dzięki wtyczce Who Targets Me dowiesz się, która partia próbuje wpłynąć na to, jak zagłosujesz w wyborach do europarlamentu.