Kto rządzi światem? Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim

Hasło „teoria spiskowa” od kilkudziesięciu lat robi zawrotną karierę. Kto naprawdę rządzi światem? Czy w szkołach byliśmy okłamywani, po to by nie wydały się sekrety małej grupy najpotężniejszych ludzi? Czy wszyscy z nas to ludzie, a może niektórzy są zmiennokształtnymi jaszczurami? W niektórych sytuacjach już z daleka czujemy, że to zbyt nieprawdopodobne, by mogło być prawdziwe.

Rozpoznanie teorii spiskowej nie zawsze jest tak proste. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować informacji z każdej dziedziny wiedzy, a ludzie czasami się mylą. Także naukowcy – dlaczego powinniśmy więc im bezdyskusyjnie ufać? To dawno przestała już być rozmowa teoretyczna: strach przed nadmiernym promieniowaniem doprowadził niektórych do spalenia kilkunastu masztów 5G, a przed szczepieniami – do powrotu polio, choroby, która została uznana za pokonaną w Europie.

W Fundacji Panoptykon często ostrzegamy przed wszechwładzą służb, które – korzystając z nieograniczonego dostępu do informacji na nasz temat – mogą wpływać na wyniki wyborów. Nagłaśniamy to, że korporacje są w stanie stworzyć cyfrowy profil każdego z nas. Czy to brzmi nieprawdopodobnie?

W dzisiejszym odcinku prowadzący podcast Panoptykon 4.0 – Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki – rozmawiają z Tomaszem Stawiszyńskim: sceptycznym entuzjastą teorii spiskowych, filozofem i publicystą.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Do poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1,5% podatku (KRS: 0000327613).


Działania organizacji w latach 20222024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.