NIK zbadał System Informacji Oświatowej

Artykuł
01.12.2016
1 min. czytania
Tekst
Image
Obrazek

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła kontrolę Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Zdaniem NIK dane, które są gromadzone w systemie nie są wiarygodne i kompletne. Winę za to ponosi głównie Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), które nie zapewniło szkołom odpowiedniego oprogramowania do obsługi systemu. Jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy jest brak informacji o sytuacji materialnej placówek oświatowych. Innym zauważonym problemem jest brak rozwiązań technicznych, które zapewniłyby odpowiedni poziom bezpieczeństwa informacji zawartych w systemie. Według NIK osłabia to ochronę danych osobowych uczniów. Izba rekomenduje, by ministerstwo ulepszyło funkcjonowanie SIO.

Fundacja Panoptykon od bardzo dawna monitoruje zmiany legislacyjne dotyczące Systemy Informacji Oświatowej. W naszej ostatniej opinii prawnej przywołaliśmy nasze podstawowe wątpliwości związane z przetwarzaniem bardzo dużej liczby informacji o każdym uczniu i uczennicy. Jedynym powodem dla gromadzenia tych informacji jest polityka oświatowa i skuteczny podział subwencji między placówki – do czego naszym zdaniem potrzebne są tylko informacje zbiorcze, a nie dane osobowe.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.