Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną łatwo będzie rozszyfrować

Artykuł
10.11.2010
1 min. czytania
Tekst

Nowe dowody osobiste, których wydawanie rozpocznie się 1 lipca 2011 r. może narazić posiadaczy na zagrożenia w sferze prywatności i ochrony danych osobowych.

Technologie szyfrowania danych wykorzystane w ich konstrukcji nie zapewniają ich całkowitego bezpieczeństwa. Nowy dowód osobisty ma zawierać podpis elektroniczny jego posiadacza, umożliwiać dostęp do rejestrów publicznych, a w przyszłości być może zastępować prawo jazdy poprzez możliwość umieszczenia na nim informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami. Rozważana była także możliwość umieszczenia w nim informacji o chorobach czy grupie krwi. Jak się okazuje zastosowana technologia RFID (z ang. Radio Frequency Identification) umożliwiająca identyfikację z użyciem fal radiowych Stawarza dużo ryzyko wykradzenia danych przez podmioty nieuprawnione przy użyciu niezbyt skomplikowanych urządzeń. Pokazał to eksperyment w niemieckiej TV, gdzie hakerzy złamali zabezpieczenia dowodów osobistych na wizji.

Więcej na ten temat:

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną łatwo będzie rozszyfrować

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.