Nowy Minister - stare wyzwania. Piszemy do Sienkiewicza

Artykuł
05.03.2013
2 min. czytania
Tekst

Dostęp Policji i innych służb do danych telekomunikacyjnych i prawna regulacja monitoringu wizyjnego to bez wątpienia „sprawy wewnętrzne”, a odpowiedzialność za ich rozwiązanie spoczywa na Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Pomimo upływu kilkunastu miesięcy pracy Jacka Cichockiego w roli ministra, prace nad tymi tematami niewiele posunęły się do przodu. Dlatego z nadzieją patrzymy na nowego Ministra Spraw Wewnętrznych – Bartłomieja Sienkiewicza. Napisaliśmy do niego list, w którym gratulujemy nominacji i zwracamy uwagę na problem regulacji monitoringu wizyjnego i dostępu do danych telekomunikacyjnych. Naszym zdaniem to poważne wyzwania, ale również szansa na sukces w postaci wprowadzenia długo oczekiwanych zmian.

W grudniu 2011 r. – w liście do świeżopowołanego na stanowiska Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego zwróciliśmy uwagę na dokładnie te same problemy. Niestety mimo upływu 15 miesięcy wciąż czekają one na rozwiązane. A można było mieć nadzieję, że Cichocki, wcześniej pełniący funkcję Sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych, rozwiąże chociaż ten pierwszy problem. Jednak przedstawiane przez Ministerstwo kolejne propozycje reformy zasad dostępu do billingów i innych danych telekomunikacyjnych są niezwykle ogólne. Powierzchowność propozycji, przedstawionej ostatnio w grudniu 2012 r., skłoniła nas do przekonania, że kierowane przez Cichockiego Ministerstwo tylko pozornie prowadzi prace nad reformą.

Niebawem Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Rzecznik Praw Obywatelskich, rozstrzygnie, czy obecna regulacja dostępu do danych telekomunikacyjnych jest zgodna z Konstytucją. Jednak nie ulega przecież wątpliwości, że reforma jest potrzebna. Dlatego, biorąc pod uwagę skomplikowanie materii, nie warto odwlekać prac na okres między wyrokiem Trybunału a jego wejściem w życie. Dlatego zaapelowaliśmy do nowego Ministra, by podjął realne prace nad przygotowaniem konkretnych propozycji zmian. Zacząć trzeba chociażby od przygotowania kalendarium prac!

O potrzebie regulacji drugiego tematu – zasad funkcjonowania monitoringu wizyjnego – mówi się od lat. Jednak mimo rosnącej skali korzystania z kamer, wciąż nie możemy się doczekać kompleksowej regulacji ich funkcjonowania. Jeszcze w 2011 r. Ministerstwo zapowiadało podjęcie prac nad regulacją, które co prawda zostały podjęte, ale wciąż są na etapie wstępnych prac analitycznych. Przedstawiliśmy kilka tygodni temu MSW nasze stanowisko dotyczące założeń kompleksowej regulacji prawnej działania monitoringu, jednak stanowi ono jedynie punkt wyjścia do dyskusji między zainteresowanymi podmiotami, a ciężar poszukiwania najlepszych i uwzględniających interesy wszystkich stron rozwiązań spoczywa na Ministerstwie. Liczymy na to, że powolne dotychczas prace nad projektem staną się jednym z priorytetów nowego kierownictwa resortu i dzięki temu nabiorą szybszego tempa.

Wojciech Klicki

List do Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza [PDF]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.